Rajoni

Samiti i Vjenës, Hahn: Së shpejti nisim kapitujt e anëtarësimit me Serbinë

Bashkimi Europian pritet të nisë zyrtarisht, së shpejti, negociatat për anëtarësim me Serbinë, bën të ditur këtë të enjte Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn, gjatë punimeve të Samitit për Ballkanin Perëndimor në Vjenë.

“Jemi në një situatë, në të cilën së shpejti do të nisim bisedimet zyrtare për anëtarësimin e Serbisë në BE”, tha Hahn, vetëm pak ditë nga marrëveshjet e nënshkruara mes Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel, të cilësuara si një hap më tej drejt tejkalimit të armiqësisë disavjeçare.

Bisedimet për anëtarësimin e Serbisë kanë nisur që prej vitit të kaluar, por deri më tani nuk ishte hapur asnjë kapitull i ashtuquajtur negociatash, për shkak të progresit të ngadaltë në rregullimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës.

Related Articles

Nje koment

 1. EUROPA TRADHETARE.
  MUND TE KETE NJE LEHTESIM PER KOSOVEN. AJO DUHET TE BEJE NDARJEN ADMINISTRATIVE TE VENDIT NE 4-5 PJESE TE MEDHA, ME KESHILL APO KUVEND ME VEHTE DHE KETA TE BEJNE LIGJIN. DUHET BERE NDARJE TERITORIALE SI NE GJERMANI DHE NE FRANCE. NE FRANCE ALSASI U BASHKUA ME KRAHINA (REGJIONE) TE TJERA DHE “HUMBI” DISA PERPARESI. FRANCA KA 13 KRAHINA TE MEDHA.
  EDHE MINISTRIA E ARSIMIT NE FRANCE BERI NDRYSHIMET NE BAZEN E RE TERITORIALE.
  Organisation territoriale de la France
  http://www2.assemblee-nationale.fr/decouvrir-l-assemblee/role-et-pouvoirs-de-l-assemblee-nationale/les-institutions-francaises-generalites/l-organisation-territoriale-de-la-france
  http://www.senat.fr/espace_presse/actualites/201411/nouvelle_organisation_territoriale_de_la_republique_le_deuxieme_volet_de_la_reforme_territoriale_devant_le_senat.html                                                                                                                                                                                                                                                                                              hhttp://www.insee.fr/fr/ffc/docs_ffc/ref/FST15_f_Panorama_Regions.pdfttps://www.lcl.com/guides-pratiques/zooms-economiques/nouvelle-organisation-territoriale.jsp
  http://www.francetvinfo.fr/politique/reforme-territoriale/carte-quelles-seront-les-futures-capitales-des-13-regions-de-france-metropolitaine_875193.html
  http://www.liberation.fr/societe/2015/04/15/quand-l-insee-voit-la-france-en-treize-regions_1241353
  http://www.education.gouv.fr/cid87910/calendrier-scolaire-pour-les-annees-2015-2016-2016-2017-2017-2018.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button