Rajoni

Schwarz: Serbia kurrë në BE! Nuk duam pasardhës të Millosheviçit!

cache-210-166-strict-140928Deputeti kristian demokrat gjerman, Stefan Shwarz ka hedhur akuza ndaj Serbisë për sjelljen e saj për ngarjet dhe dhunën në stadiumin e Beogradit, duke theksuar se një vend me të tillë racizëm nuk mund ta ketë kurrë vendin në Bashkimin Evropian.

Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, deputeti gjerman shprehet se thirrjet e vazhdueshme raciste “Vritini shqiptarët” nuk kanë vend në një shtet që aspiron të bëhet pjesë e BE-së. Sipas tij, kjo nuk ka të bëjë më me çështjen e flamurit, që sipas autoriteteve serbe ishte një provokim i hapur. Schwarz bën një paralelizëm duke u shprehur se një Bashkimi Evropian nuk e do një pasardhës të Millosheviçit në BE.

“Dhjetëra mijëra serb ulërinin “ MBYTINI, MBYTINI SHQIPTARËT” në ndeshjen kualifikuese për Evropian. Jo nuk është më çështja e flamurit. Ishte një racizëm i hapur, urrejte e qartë. Në stadium dhjetëra mijëra serb ulërinin“ mbytini, vritini të gjithë shqiptarët“ dhe „ vrisni dhe masakroni deri sa mos të mbetet asnjë shqiptarë më“. E ai ministri i jashtëm serb Daçiçi thotë se flamuri ishte një provokim i planifikuar nga shtetet perëndimore! Dhe dua të vij në përfundim: Një Serbi e tillë nuk ka se çfarë kërkon në Bashkimin Europian. Ne nuk duam të importojmë asnjë urrejtës dhe asnjë racizëm. Mjafton me MILLOSHEVIÇIN. Ne nuk duam pasardhës të Millosheviçit në Bashkimin Europian.” shkruan Schwarz

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button