Keshilla

Simptomat e para më të rrezikshme të tensionit të lartë të gjakut

Tenisoni i lartë i gjakut mund të jetë një gjendje shumë e rrezikshme mjekësore, e cilat mund të çojnë në komplikacione të rënda nëse nuk trajtohet në përputhje me rrethanat në të cilat pacienti ndodhet.

Njerëzit shpesh kanë tendencë t’i injorojnë shenjat paralajmëruese, ndonjëherë sepse janë të painformuar në lidhje me to, e herë të tjera pasi ju duken të parëndësishme.

Ja disa nga simptomat më kryesore që ju tregojnë presion të lartë të gjakut:

Qarkullim i dobët i gjakut
Dhimbje koke të vazhdueshme
Ndjeshmëri ndaj dritës dhe trullosje
Vështirësi në frymëmarrje
Goditje të shpeshta në veshë dhe qafë
Ndjesi mpirje
Gjakderdhje nga hundët
Probleme me shikimin
Gjak në urinë

Tensioni i lartë i gjakut është një gjendje që nuk duhet të kalojë pa u trajtuar, prandaj është shumë e rëndësishme të konsultoheni me mjekun nëse vëreni disa nga simptomat e mësipërme.

Dieta e shëndetshme ushqimore do t’ju vinte shumë në ndihmë në këto raste gjithashtu.

Konsumoni acide yndyrore omega-3 dhe ushqime të pasura me kalium, konsumoni shumë arra, drithëra, peshk dhe shpezë. Shmangni ushqimet e yndyrshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button