Kosova

Thaçi: S’duhet frikësuar nga vizita e Vuçiqit në Kosovë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi e quajti vizitë të zakonshme, ardhjen e kryeministrit serb në Kosovë, duke shtuar se nuk ka arsye për frikësim.

tha-ccedil-i-s-rsquo-duhet-frik-euml-suar-nga-vizita-dhe-agjenda-e-vu-ccedil-iqit-n-euml-kosov-euml_hd“Vizita e Kryeministrit serb bëhet me lejen e autoriteteve kosovare. Nuk është vizita e parë dhe as e fundit. Këto vizita po ndodhin pas vizitave të ministrave kosovarë në Beograd. Pra, janë gati normale, të zakonshme, ndërmjet dy shteteve. Është një vizitë e karakterit humanitar dhe fetar dhe ne do të përpiqemi sesi t’i rrisim dhe intensifikojmë vizitat e ndërsjella dhe të mos i frikësohemi komunikimit”, u ka thënë Thaçi gazetarëve pas takimit me homologun e tij shqiptar Ditmir Bushat, raporton KTV.

Thaçi tha se qeveria e Kosovës nuk e di agjendën e kryeministrit serb, “ai ka agjendën e vet, ne tonën”.

“Sigurisht që ka deklarata që nuk pëlqehen por ne jetojmë në këtë rajon e duhet të punojmë të kalojmë së kaluarës dhe të shohim drejt së ardhmes”., theksoi ai. Thaçi e Bushati njoftuan se mbledhja e përbashkët Shqipëri- Kosovë do të zhvillohet në mes të marsit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button