Politika

Tryeza për energjinë, Basha: Qeveria të mos rrisë çmimin, amnisti për faturat abuzive të CEZ

Basha-takim-me-strukturat-e-PD-vlore-3-514x350Kreu i opozites, Lulzim Basha ne nisje te fjales se tij ne tryezen e therritur nga PD-ja per energjine elektrike, ka deklaruar se kjo ceshtje eshte shume e ndjeshme per gjithe familjet shqiptare dhe per sipermarrjen.

Sipas tij shqiptaret jane ne ankth per shkak te rritjes se paralajmeruar te cmimit te energjise nga qeveria.

Basha ka thene se qeveria ka deshtuar ne menaxhimin e situates, e jo vetem kaq, por me aksionin e nisur do te heqe vemendjen e shqiptareve nga rritja e paralajmeruar e cmimit.

“Cdo dite degjojme refrenin bajat qe ka qellim tu fshehe 2 milione shqiptareve koston qe do te sjelle ne jeten e tyre rritjen e cmimit te energjise. Pse nuk e tregon Rama rritjen e cmimit, pse ka frike te perballet me shqiptaret, si do e paguajne shqiptaret rritjen e cmimit e bashke me te edhe rritjen e cmimit te ujit”- tha Basha.
Basha ka thene se deviza e opoziets eshte interesi publik, qe sugjeron qendirmin e prere, kerkesen ndaj qeverise, te mos rrise ne asnje menyre cmimin por te marre masa drastike per kompanine dhe menaxhimin e saj. “Qeveria te permbushe detyrimet e saj para se te kerkoje sakrifica nga qytetaret. Rritja e cmimit do te sjelle demtimin e ekonomise, uljen e kerkeses, do ndikoje ne thellimin e krizes ekonomike. Ne kerkojme amnistimin e faturave abuzive te vena nga CEZ ndaj familjeve shqiptare”- tha Basha.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button