Bota

Turqi, shpërthim në qendrën historike të Stambollit, 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë mbetur të vrarë nga një shpërthim që kishte në shënjestër një autobus policie në qendër të Stambollit.

Mjeti shpërthyes i kontrolluar në distancë u shpërthye teksa automjeti po kalonte në rrugët e lagjes Vezneciler, në orën e pikut. Deri tani asnjë grup nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë e atentatit.

Dhuna në Turqi është përshkallëzuar së fundmi si pasojë e tensioneve me separatistët kurdë dhe konfliktit në Sirinë fqinje.

Shpërthimi ndodhi pranë qendrës historike të Sheshit Bejazit, që është dhe një atraksion i rëndësishëm turistik.

Ndërkohë, të paktën 36 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur, sipas të dhënave të ofruara nga guvernatori i Sambollit.

Si pasojë e shpërthimit autobusi që po transportonte agjentët e policisë është shkatërruar në pjesën e jashtme të tij, ndërsa disa ndërtesa përreth kanë marrë gjithashtu dëmtime.

Në vendin e ngjarjes janë vendosur forca të shumta policore, ndërkohë që raportohet edhe për të shtëna armësh.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button