Bota

Uashingtoni dërgon për herë të parë aramtime për kurdët e Kobanes

ee694-486x350Ushtria amerikane dërgoi dje për herë të parë armatime, municione dhe materiale mjekësore për Kurdët e Sirisë, të rrethuar në qytetin Kobane, pranë kufirit turk, njoftoi qendra e komandës amerikane për Lindjen e Mesme dhe Azinë  Qendrore (CENTCOM).

“Tre avionë kargo të tipit C-130 zhvilluan fluturime të shumta duke dërguar materiale të dhëna nga autoritetet Irakiane për t’i mundësuar të rrethuarve në Kobane të rezistojnë ndaj ofensivës së grupit Shteti Islamik (ISIS)”, theksoi CENTCOM-i në një komunikatë. Ngarkesa e dërguar përmbante armatime të lehta, të dhëna nga autoritetet kurde në Irak.

Për Uashingtonin, parashutimi është mënyra më e mirë për të dërguar furnizime si dhe është gjithashtu një mundësi për t’i dhënë goditje të fuqishme ISIS-it. “Kur ne shohim mundësinë për të goditur ISIS-in nuk ngurojmë aspak, por veprojmë menjëherë”, theksoi një përgjegjës amerikan.

SHBA-ja dhe aleatët e saj perëndimorë bëjnë presion mbi Turqinë që të marrë pjesë në mënyrë më të drejtpërdrejtë kundër ISIS-it në Kobane, por Ankaraja është skeptike ndaj projektit për të armatosur Kurdët dhe ndërhyrjes ushtarake kundër xhihadistëve

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button