Kosova

Vizita në Beograd, Krasniqi: Ata që dështuan në bisedime me Serbinë s’mund të këshillojnë Ramën

Jakup-KrasniqiIsh kreu i Kuvendit të Kosovës për dy mandate, Jakup Krasniqi, thotë se habitet me shumë njerëz që e sugjerojnë Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, që të shkojë ose të mos shkojë në Beograd, thuajse ata janë politikbërësit e Shqipërisë.

“Nuk e bej kete gafe se konsideroj qe Rama, qe la marre pergjegjesine dhe vullnetin e shumices per te qeverisur, e di mire cfare duhet bere ne situata te tilla jo te lehta. Ai udheheq nje parti te madhe me kuadro te shumte e tradite ne politkeberje, ka nje koalicion qeverises me te cilen duhet te konsultohet, e mbi bazen e konsultimeve te merret vendimi nese duhet te shkoje ne Beograd. Nese mbi bazen e konsultimeve merr vendimin, atehere ky duhet pershendetur”- tha ai.

Sipas Krasniqit, keshilltari me i mire se si duhet biseduar me palen serbe eshte pervoja e ndekur nga usheheqesit e shtetit kroat ne keto bisedime. Ai thote se nuk beson se Rama ka nevoje per keshilla te atyre qe ne bisedimet me palen serbe nuk arriten ndonje normalizim marredheniesh.

“Pervoja e bisedimeve mes KOsoves e Serbise me ndermjetesine e Brukselit, nuk duhet perseritur me kurre nga pala shqiptare, e Shqiperise apo Kosoves.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button