Rajoni

Zoi’ Konstantonopulu zgjidhet kryetare e parlamentit

Parlamenti grek zgjodhi sot një mbrojtëse të njohur të të drejtave të njeriut si kryetare të tij.

zoi-konstantopoulouZoi’ Konstantonopulu, 38 vjeçe, juriste dhe një yll në ngjitje i SYRIZA-s, mori 238 vota në parlamentin prej 300 anëtarësh.

Konstantonopulu është kryetarja më e ri e parlamentit në historinë e vendit.

Pritet që të dielën, kryeministri Aleksis Cipras të paraqesë platformën politike të partisë së tij, që do të përfundojë me një votë besimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button