Home / Arte (page 48)

Arte

Përballja me historinë e Fetnete Ramosajt

“Terrori dhe gjenocidi i Serbisë në Kosovë”, historia e masakrave në 200 fotografi dhe dokumente, vjen në një ekspozitë në Muzeun Historik Kombëtar Fetnete Ramosaj, ish-luftëtare e UÇK-së, dhe një grua e angazhuar për të drejtat e njeriut në Kosovën ...

Read More »

Ikja e bukur e Tomaž Pandur

Ndahet nga jeta në moshën 51-vjeçare regjisori slloven, Tomaž Pandur, teksa përgatitej të ngjiste në skenën e Teatrit të Shkupit “Mbretin Lir” Laert Vasili: Ai ishte mentori im në teatër, bota humbi një ndër regjisorët më të mirë Tomaž Pandur, një ...

Read More »

Pasqyrat e thyera të Anastas Kostandinit

Ekspozita Anastas Kostandini, apo ashtu si e njohin artdashësit Taso, do të lërë qytetin e Pogradecit ku krijon e punon, për të sjellë në Tiranë një cikël pikturash disi ndryshe nga tematikat që ai trajton. “Pasqyra e thyer” quhet ekspozita ...

Read More »

75 minuta drithëruese

Rikthehet pas shtatë vitesh në skenën e teatrit “Shekspir”, në “Metropol”, më 7 prill, artisti i njohur, Robert Bisha Tinguj pianoje, eksperimentime mbi të, me hark a makinë roje, interpretim në kitare, saze e def, kjo është atmosfera që do ...

Read More »