Kronika

2 mijë forca policore dhe Garda për sigurinë ndaj Izraelit

Numri i punonjësve të Policisë së Shtetit që janë angazhuar për sigurinë e ndeshjes mes Shqipërisë dhe Izraelit, që luhet ditën e shtunë në Elbasan Arena, është dyfishuar.

Policia njofton se janë rreth 2 mijë efektivë që përfshijnë repartin e forcave speciale RENEA, Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, Drejtorinë e Policisë Rrugore, Drejtorinë e Antiterroti, Forca të Posaçme Operacionel dhe Drejtoritë e Policisë së Tiranë dhe Elbasanit.

Masat e sigurisë kanë filluar të  zbatohen që prej mbrëmjes së të enjtes me mbërritjen e ekipit të futbollit të Izraelit në Rinas, ku është bërë  shoqërimi pa asnjë problem nga Rinasi në Hotel “Plaza”. Veç strukturave të Policisë së Shtetit, në garantimin e sigurisë në hotelin ku po qëndron skuadra izraelite, është angazhuar edhe Garda e Republikës.

Gjithashtu nga strukturat e Policisë së Shtetit janë marrë masa për shoqërimin e ekipit të Izraelit për në stadiumin “Elbasan Arena” dhe anasjelltas gjatë datës 11 dhe 12 Nëntor. Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan ka marrë masa për të garantuar rendin dhe sigurinë në qytet, ndërsa kontrollet si dhe garantimi i sigurisë  në ambientet e brendshme të stadiumit do realizohen nga Forcat e Lëvizshme Operacionale në Policinë e Shtetit.

Kontrolli fizik i tifozëve para hyrjes në stadium do bëhet nga F.N.SH. Në portat e hyrjes për në stadium do bëhet nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë me mbështetje të F.N.SH-së.

Policia thotë se tifozët që kanë blerë bileta për të ndjekur në stadium këtë ndeshje duhet të paraqiten 4 orë përpara  fillimit të ndeshjes, me qëllim shmangien e radhëve dhe konfuzionit  gjatë check in-it të biletës.

Tifozët gjatë hyrjes në stadium  do t’i nënshtrohen një kontrolli të rreptë dhe të imtësishëm. Nuk do të lejohen të mbajnë me vete gjatë hyrjes për në stadium, monedha metalike, çelësa, fishekzjarre, kapsolla, flakadanë, flamuj me shkopinj, shishe uji me tapë, si dhe çadra,  por vetëm  mbulesa prej plastmasi në rast shiu.

Nuk do  lejohen të futen në stadium banderola me parrulla raciste dhe politike. Të gjitha parkimet përreth stadiumit si dhe anës rrugës kryesore në qytetin e Elbasanit do të boshatisen, si dhe do mbyllen të gjitha lokalet përreth stadiumit 8 orë përpara fillimit të aktivitetit.

Më datat 11 dhe  12 Nëntor do të këtë kufizime të shpeshta të lëvizjes në drejtim të Elbasanit dhe anasjelltas për shkak të bllokimit të tunelit. Lëvizja për në Elbasan dhe anasjelltas gjatë këtyre dy ditëve të realizohet nga Durrësi.

Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin dhe bashkëpunimin e qytetarëve në zbatimin e këtyre masave, si dhe të tifozerisë për të zbatuar udhëzimet e dhëna nga Policia.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button