Politika

Bashkëpunimi me Gjermaninë, Rama: Jemi pjesë e Europës së madhe

rama1-320x212Kreu i qeverisë, Edi Rama ka vlerësuar bashkëpunimin e mirë me Gjermaninë, duke thënë se duke bashkuar forcat vetëm mund të fitohet.

“Falë Gjermanisë së madhe jemi pjesë e Europës së madhe”- tha Rama gjatë fjalës së mbajtur në aktivitetin në kuadër të Tetorit Gjerman.

Nuk kane mungur batutat ne nisje te fjales se Rames, i cili teksa ka kujtur historine e nje cifti shqiptaro-gjerman, me femije dygjuhesh, përgjigjeshin për detyrat përgjigjeshin gjermanisht, kur bënin shaka ose gënjenjin e bënin shqip.

“Ambasadori tha se gjermanët kanë një shprehje bëj gjëra të mira dhe fol për to, ne e kemi ndryshe, fol sa të mundesh dhe lëri gjerat të bëhen vete. Për këtë arsye kemi shumë c’ti japim njeri-tjetrin, ata të na mësojnë të bëhemi punëtrë të mirë dhe ne t’i mësojmë ta marrin jetën lehtë se heta është më e shkurtër se cfare i duket gjermaneve”- tha Rama.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button