Bota

DASH konfirmon mbylljen e ambasadës në Jemen

Departamenti amerikan i Shtetit ka konfirmuar sot se Shtetet e Bashkuara e kanë mbyllur ambasadën në Jemen, për shkak të kushteve të sigurisë dhe ardhjes në pushtet të një grupi rebel.

dash-konfirmon-mbylljen-e-ambasad-euml-s-n-euml-jemen_hdGjatë ditës së djeshme, zyrtarët amerikanë kanë thënë në kushte anonimiteti, se misioni amerikan në kryeqytetin Sanaa do t’i pezulloj të gjitha aktivitetet derisa të përmirësohen kushtet.

Punonjësit e ambasadave britanike, franceze dhe gjermane kanë njoftuar gjithashtu se janë duke i përshpejtuar përfundimin e disa procedurave para se të vendosin rreth mbylljes.

Rebelët Huthi e kanë marrë qytetin Sanaa në shtator, ndërsa muajin e kaluar e kanë kapur zyrën presidenciale.

Presidenti Abd-Rabbu Mansour Hadi dhe qeveria e tij, kanë dhënë dorëheqje.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button