ParlamentarePolitika

Dekriminalizimi-Kuvendi miraton me 102 vota pro ngritjen e Komisionit Parlamentar

Me 102 vota pro, Kuvendi miratoi sot në mbrëmje ngritjen e Komisionit Parlamentar që do të shërbejë për  dekriminalizimin e parlamentit.

Gjate-seances-plenare-ne-Kuvendin-e-Shqiperise13-525x350-121Në krye të këtij Komisioni, do të jenë deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, ndërsa nënkryetar, deputeti i PS-së Taulant Balla.

Miratimi këtij komisioni vjen pas marrëveshjes së dhjetorit mes PD dhe PS, një pikë e fortë kjo e kësaj marrëveshje kërkuar nga opozita.

Dy ditë më parë kreu i selisë blu, Lulzim Basha tha se shikonte një mungesë vullneti nga ana e mazhorancës për të ecur përpara me zbatimin konkret të marrëveshjes për dekriminalizimin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button