Bota

Filipine: Papa mes stuhisë takohet me të mbijetuar të uraganit Haiyan

Papa Françesku u shprehu sot solidaritetin të mbijetuarve të uraganit Haiyan në Tacloban, qytet i Filipineve i shkatërruar në vitin 2013 nga uragani vdekjeprurës Haiyhan, duke i siguruar ata se nuk ishin braktisur nga Zoti, pak përpara se të largohej më shpejt nga Manila për shkak të një stuhie tropikale.
pape-francois-tacloban-philippines-messe-typhon_5189441-1-350x156Dhjetëra mijëra besimtarë ishin mbledhur në një shesh të madh pranë aeroportit, mes shiut dhe erës, për të dëgjuar fjalët e Papës argjentinas.
Me një pamje qe dukej qartë se ishte shumë i prekur, ai u tha se « kur mësova për katastrofën kur isha në Romë, mendova se duhej të vija këtu ».
Papa kritikoi ashpër « plaçkitjet dhe përfituesit », përshëndeti rezistencën dhe bujarinë heroike të shumë filipinasve » dhe i kërkoi qeverisë që « t’i trajtojë si duhet të varfërit në të gjithë vendin”.
Uragani, me një fuqi të padëgjuar, i nëntorit 2013, ka shkaktuar më tepër se 7 000 të vdekur dhe dhjetëra mijëra të prekur në këtë zonë të ishullit Leyte, 650 km nga Manila.
Programi i vizitës së Papës vazhdoi me ritme të shpejtë ndërkohë që stuhia po ashpërsohej. Ai e përshëndeti turmën nga makina ë tij e hapur, u ndal për disa minuta në një familje të varfër peshkatarësh, bekoi pa dalë nga makina një qendër për të varfërit dhe u largua nga aeroporti Tacloban, dy orë përpara nga ç’parashikohej.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button