Ekonomia

Inaugurohet resorti “Santa Quaranta”, Meta: Standard i ri për turizmin

Resorti modern turistik “Santa Quaranta” në bregdetin e Sarandës, një investim prej 3 milion euro, u inaugurua të premten, në prani të kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, të disa anëtarëve të kabinetit qeveritar, deputetëve të zonës etj.
Në fjalën e mbajtur me këtë rast, kryetari Meta tha se investime të tilla janë në shërbim të turizmit në Sarandë dhe në mbarë Shqipërinë, pasi vendosin një standard të ri në fushën e hoteleri turizmit në të gjithë vendin.
“Besoj se përmes këtij investimi Saranda duket edhe më e bukur, por është edhe një mundësi më e mirë për të qenë më e prekshme për të gjithë pushuesit dhe turistët”, u shpreh kreu i Kuvendit.
meta-santa-quaranta1Meta e cilësoi këtë ceremoni një ngjarje, e cila duhet të çojë drejt bashkëpunimit, në mënyrë që sektori i turizmit në Shqipëri të marrë edhe më shumë zhvillim.
“Kjo është një ngjarje që na fton për të bashkëpunuar të gjithë në mënyrë që t’i marrim maksimumin turizmit tonë, dhe këtë mund ta realizojmë vetëm përmes investimesh të tilla kaq cilësore e domethënëse, si Santa Quarantas”, u shpreh kryeparlamentari.
Ndërsa ministri i Zhvillimit Ekonomik dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, tha se kapaciteti që ofron resorti turistik është një standard në hotelerinë shqiptare.
Investimi është një nga më seriozët sot në Shqipëri dhe besoj se është dhe një kthesë për turizmin, për cilësinë për standardet dhe për atë që duhet të bëjmë për vitet që vijnë, tha Ahmetaj.
Resorti “Santa Quaranta” përfshin 100 dhoma, ndërsa në të janë punësuar 100  persona.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button