Parlamentare

Meta: T’i jepet fund dhunës në Kuvend, shqiptarët të lodhur nga skena të tilla

Konferenca-për-shtyp-e-Kryetarit-të-Kuvendit-të-Shqipërisë-Ilir-Meta-2-525x350Kreu i Kuvendit, Ilir Meta u ka bërë thirrje palëve politike në Shqipëri të lënë mënjanë konfliktet dhe të bashkëpunojnë për reformat e rëndësishme që e çojnë vendit drejt Bashkimit Europian. Duke folur nga Gjinari i Elbasanit, i pranishëm me rastin e 70 vjetorit të themelimit të Brigadës së 17 Sulmuese dhe më pas në themelimin e degës së LSI në Elbasan, Meta foli edhe lidhur me sherrin e ndodhur në kuvend mes deputetëve socialistë, Arben Ndoka e Pjerin Ndreu me deputetin e PD, Gent Strazimiri.

Meta bëri thirrje që t’i jepet fund dhunës në kuvend pasi sipas tij në këtë mënyrë politikanët bëhen shembull i keq për qytetarët që janë të lodhur nga skena të tilla.

“Nuk duhet të bëhemi shembull i keq për qytetarët. S’ka nevojë për konflikte të panevojshme, por tolerancë. Jo çdo kush mund të bëjë politikë. Forcimi i shteti ligjor është prioritet për ne”, – tha Meta.

Sa i përket 70-vjetorit të Brigadës së 17 Sulmuese Meta theksoi edhe një herë se ajo duhet veldruar si një datë e rëndësishme e historisë dhe se duke vlerësuar Luftën e LANÇ vlerësojmë vendin tonë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button