Kronika

MM: Anije të Forcës Detare në operacionin e kërkim-shpëtimit të dy peshkatarëve

Ministria e Mbrojtjes njoftoi sot se janë nisur anije të Forcës Detare në operacionin e kërkim-shpëtimit të dy peshkatarëve të humbur në Gjirin e Lalëzit

anijeBazuar në informacionin e marrë nga Qendra e Bashkuar Operacionale e Forcave të Armatosura (QBO) për humbjen e dy peshkatarëve nga fshati Rinia, në orën 07.40 të ditës së djeshme, komandanti i Forcës Detare, gjeneral brigade Qemal Shkurti, vlerësoi situatën dhe urdhëroi anijen MV-118 me komandant kapiten lejtënant Ervin Mucka për të nisur operacion e kërkim-shpëtimit në rajonin e Gjirit të Lalzit, ku dyshohet për humbjen e dy peshkatarëve, theksojnë burime nga MM.

Më pas, në orën 10.10, të datës 5 janar 2015, në ndihmë të këtij operacioni është dërguar edhe anija e Rojes Bregdetare “Iliria”, P-131, me komandant kapiten lejtënant Edison Hoxha, e cila po vazhdon operacionin e kërkim-shpëtimit në të gjithë zonën detare të Gjirit të Lalzit, shprehet MM.

Sipas burimeve nga MM, të dy anijet e Forcës Detare, në bashkëpunim me anije të Policisë Kufitare vazhdojnë operacionin SAR bazuar në koordinatat e marra për humbjen e dy peshkatarëve.

Deri tani, vijon MM, ndonëse kërkimet janë intensifikuar, ende nuk ka ndonjë rezultat konkret. Komanda e Forcës Detare po ndjek nga afër operacionin e kërkim-shpëtimit, i cili po vijon pa ndërprerje.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button