Bota

Një tërmet 6,6 ballë Rihter godet brigjet verilindore

Croatia24Një tërmet me magnitudë 6,6 ballë të shkallës Rihter goditi sot brigjet verilindore të Japonisë, njoftoi Instituti amerikan i Gjeofizikës USGS.
Sipas USGS, tërmeti ndodhi në orën lokale 02:32 në Oqeanin Paqësor në një thellësi prej 60 kilometrash në verilindje të ishullit Hokkaido, në afërsi të ishujve Kurile të administruara nga Rusia dhe të pretenduara nga Japonia.

Japonia regjistron çdo vit 20 për qind të tërmeteve më të fuqishme të regjistruara së fundi në planet.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button