Bota

Të paktën 502 palestinezë të vrarë që prej fillimit të ofensivës izraelite

502-izraelite1-622x350Të paktën 502 palestinezë janë vrarë që prej fillimit të konfliktit në Rripin e Gazën, 130 prej të cilëve vetëm ditën e djeshme, më e përgjakshmja që prej fillimit më 8 korrik të ofensivës izraelite në enklavën palestineze.
Në radhët e izraelitëve, 13 ushtarë të brigadës ushtarake janë vrarë që prej fillimit të ofensivës, bilanci më i rëndë për forcat izraelit që prej vitit 2006.
”Shtatë ushtarë kanë humbur jetën dje pas shpërthimit të një bombe gjatë kalimit të autoblindave të tyre në zonat e ofensivës”, theksoi ushtria.
”Rreth gjysma e palestinezëve të vrarë që prej fillimit të ofensivës janë gra, minorenë dhe të moshuar”, sipas zëdhënësit të shërbimeve të urgjencës, Achraf al-Qoudra,

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button