Politika

Përfundon takimi me Vuçiç, nënshkruhen marrëveshjet

EDI RAMA, ALEKSANDAR VUCICNe oren 12.00 ka perfunduar takimi koke me koke mes Kryeministrit te Shqiperise, Edi Rama dhe homologut te serbise, Vucic.

Takimi mes tyre ka zgjatur pak me shume se 30 minuta.

Pas ketij takimi ka nisur takimi i perbashket mes dy delegacioneve, per marreveshjet qe pritet te nenshkruhen mes dy vendeve.

Rama u prit me nje ceremoni nderi ne pallatin “Serbija”.

Ne nje ceremoni protokollare jane luajtur himnet e dy vendeve. Fillimisht eshte luajtur himni shqiptar, te cilin Rama e ka ndjekur gjate gjithe kohes me doren ne zemer.

Rama gjate perkuljes para flamurit serb

Dy kryeministrat me pas kane kaluar ne tapetin e kuq dhe jane bere prezantimet e delegacioneve.Me pas eshte luajtur himni i Serbise. Pas kesaj, ka rene ne sy, se Rama eshte perkulur para flamurit serb, nderkohe qe nuk eshte pare ai shqiptar. Sipas protokollit serb, Garda duhet te mbaje vetem flamurin vendas dhe jo ate te vizitorit.

Flamuj shqiptare kishte rreth pallatit Serbia, nderkohe qe gjate rruges ne Beograd nuk eshte vene re prani e flamujve shqiptare.

Mberritja ne Aeroport
Avioni i linjës së Bosnje Hercegovinës “Air Bosnia”, me te cilin udhetonin Kryeministri Rama dhe delegacioni që e shoqëron ka zbritur rreth orës 10:00 në aeroportin e Beogradit, ne te cilin jane vene re masat e shtuara te sigurise,

Forca te shumta policore kane pasur nen kontroll zonen, nderkohe qe jane pare edhe monitorime nga ajri me helikoptere.

“First meeting with Serbian Foreign Minister Dacic, Belgrade Airport”, shkruan Këshilltari i Ramës, Endri Fuga, në Twitter dhe poston këtë fotografi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button