Politika

Rama: Fëmijët tanë s’duhet të vuajnë të shkuarën mes nesh. Vuçiç: Kapitull i ri, drejt së ardhmes në marrëdhëniet tona

 
Kreu i qeverise se Shqiperise duke folur shqip ne Beograd ka theksuar se duhet kuraje e besim i ndersjelle ne rrugen e perbashket drejt europes.

rama-konference

“Ne Ballkani kemi nevoje per europen e bahskuar, po aq sa europa ka per ne”- tha Rama.

Sipas tij, paqja do na jape kuraje per t’u ndare nga rruga e vjeter e nje historie qe ushqen kaq shume mosbesim ndaj njeri-tjetrit. “Ne kemi vullnetin e mire per bashkepunim te sinqerte, sa eshte e sinqerte bindja jone se femijet tane nuk duhet te vuajne per te shkuaren mes nesh”- tha Rama.

Ai ka theksuar se “sa shume histori kemi ndare se bashku pa qene kurre te afert me njeri-tjetrin dhe sa shume pret e ardhmja ne rrugen e bashkimit me Europen, qe vec e vec do te jete e veshtire per secilin prej nesh ne Ballkan”.

I pari qe ka nisur fjalen ka qene kryeministri Vucic, qe ka folur ne gjuhen serbe, nderkohe qe Rama e ka ndjekur me kufje perkthimin.

“Takimi mes meje dhe Rames ka pasur qellim edhe marrjen e lejes nga BE per hekurudhen Podgorice-Tirane, qe te jete e vlefshme per te dyja shtetet. Sot edhe ne Shqiperi edhe ne Serbi eshte shume e lehte te ngrihen tensioneve shoviniste, se kjo sjell pike politike, por une nuk jam i perzgjedhur qe te sjell keto, por te interesohem qe te mendoj per zhvillimin e Serbise dhe gjithcka tjeter per jeten tone drejt BE”- tha ai.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button