ParlamentarePolitika

Rama: E folura greqisht në Himarë nuk e bën atë qytet grek

Kryeministri Rama në foltoren e Kuvendit po flet lidhur me reagimet e Athinës për prishjen e objekteve në Himarë.

Rama e quajti praktikë rutinë prishjen e 12 ndërtimeve pa leje dhe 6 ngrenave në proces legalizimi për të angazhuar një shtet fqinj

“Pse fqinjëve tanë që nuk u erdhi mirë që në një postim miqësor unë përmend Gjergj Dushmanin? Unë nuk mërzitem fare kur më thonë se në Himarë flitet sot greqisht dhe as e folura shqip në Athinën e djeshme nuk e bën Athinë qytet shqiptar, dhe as e folura greqisht në Himarë nuk ka për ta bërë kurrë qytet grek”.

Related Articles

Nje koment

  1. Rama shume mire ja u beri ,gegerve ne shtetin elene,d.m.th.(greqise) rama bente akoma me mire tu thoshte ,per problemin eshqipetareve arvanitaseve qe greqerit ,ose gegerit e greqise qe dhe sote miserit I thone kollomboqe ,u ka mohuare kombesine dhe gjuhen arevaniteshen qe sote dihet boterisht ,qe prefesoret e universitetit te athines ne televizorin skaj te athines kane deklaruare ,se ne nuke jemi greke pore jemi arvanitas ,kjo deklerate eshte ne konpjuter Ne jutube . Deputeti greke manoli glezos ka deklaruare ne parlamentin greke, se greqia eshte nje shtete me dy kombesi greke e shqipetare d.m.th.arevanitas kjo tregon identitetit shqipetare te greqise. Prandaj zoti rama,politikes greke tuprgjigjesh me te njejten monedhe.faleminderit ny 11/4/16 u

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button