Rajoni

Serbët protestojnë nesër në Zubin Potok

protest-euml-e-serb-euml-ve-nes-euml-r-n-euml-zubin-potok_hdNë Zubin Potok, në veri të Kosovës, serbët për nesër që nga ora 11 kanë njoftuar për mbajtjen e një proteste nën moton “ne jemi të gjithë të njëjtë, cili prej nesh e ka radhën”.

Kryetari i Zubin Potokut, Stevan Vulovic tha për Tanjug se Policia e Kosovës u përpoq javën e kaluar, ndërsa ai ishte larg nga shtëpia, t’i bëjnë ftesë për seancë gjyqësore të cilën e kishte thirrur prokurori i EULEX-it.

Një thirrje e ngjashme nga EULEX-i, nëpërmjet Policisë së Kosovës i është bërë edhe ish-kryetarit të Komunës së Zubin Potokut, Sllavisha Ristic, i cili gjithashtu nuk ishte në shtëpi.

Nga EULEX, nuk janë deklaruar se për çfarë janë të dyshuar Vulovic e Ristiq, raportojnë mediat serbe, transmeton Telegrafi.

Protesta e qytetarëve serbë do të mbahet të hënën në Zubin Potok, në rrugën “Kosovska Mitrovica” dhe siç thuhet në deklaratën e organizatorëve, populli serbë do të shpreh mospajtimin me veprimet e EULEX duke vlerësuar se “po shkelen të drejtat themelore të njeriut”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button