Bota

Të paktën 100 të vdekur dhe të plagosur pas sulmeve terroriste në Xinjiang

ujgure-kine1-521x350Përplasjet në Xinjiang, rajon mysliman në veriperëndim të Kinës, kanë shkaktuar të paktën 100 të vdekur dhe të plagosur, sipas një grupi për mbrojtjen e ujgurëve, entiteti kryesor në rajon.
”Një bandë agresorësh të armatosur me thika sulmoi të hënën në mëngjes një rajon policie dhe ndërtesat qeveritare në distriktin Shache”, sipas informacioneve të publikuara dje në mbrëmje nga agjencia zyrtare kineze e lajmeve Hsinhua.
”Forcat e policisë janë kundërpërgjigjur duke vrarë dhjetëra agresorë të cilët sulmonin civilët dhe automjetet”, shtoi agjencia shtetërore e lajmeve duke e cilësuar si një sulm terrorist të paramenduar.
“Përplasjet kanë shkaktuar qindra të vdekur dhe të plagosur”, konfirmoi sot Dilxat Raxit, zëdhënësi i Kongresit Botërot të ujgurëve, një organizatë me bazë në Gjermani, dukecituar burimet lokale.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button