Muzike

Vdes Johny Winter legjendari albin i bluzit

aaa164 Johnny Winter, legjendari i muzikës bluz vdiq sot gjatë orëve të para të mëngjesit në një klinikë në Zyrih, por shkaqet e vdekjes së tij ende nuk janë bërë të ditura. Vdekja e tij u raportua në fillim nga Jenda Derringer, bashkëshortja e bashkëpunëtorit të tij të vjetër Rick. Winter, i cili mbushi 70 vjeç më 23 shkurt, u lind në Beaumont, Teksas dhe ka debutuar shumë i ri, kur ishte vetëm 15 vjeç. I njohur për mjeshtërinë e tij në kitarrë dhe për flokët e tij të gjatë e të bardhë, Winter e filloi karrierën e tij në vitin 1968 me një album që u bë hit i atyre viteve.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button