Home / Kosova

Kosova

Gjilani nderon ish-ambasadorin Walker

Kuvendi Komunal i Gjilanit e ka shpallur “Qytetar Nderi” ish-ambasadorin William Walker. Këtë çmim, në një seancë solemne të Kuvendit, ambasadorit Walker ia ka dorëzuar sot kryetari i kësaj komune, Lutfi Haziri. Ish-ambasadori Walker, pasi e ka pranuar titullin “Qytetar ...

Read More »

Treni i ndarjes, reagon SHBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar lidhur me tensionin e krijuar mes Beogradit dhe Prishtinës për trenin ilegal serb. SHBA përkrah lëvizjet institucionale të Kosovës, për  dërgimin e forcave speciale policore në pikën kufitare në veri, që do të ...

Read More »

Ballkani i brishtë – Kriza e re Kosovë-Serbi

Pas incidentit me trenin serb, ku lexohej parulla, “Kosova është Serbi”, tensionohen sërish marrëdhëniet mes Kosovës e Serbisë. Gjuha e përdorur nga politika analizohet edhe në mediat gjermane. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në analizën e saj të së hënës ...

Read More »