Kosova

Kosova

Komandanti i trupave amerikane në Kosovë: Jemi të gatshëm kundër dhunës

Disa nga ushtarët amerikanë janë të vendosur në kampin ‘Nothing Hill’ afër qytetit të Leposaviqit, në veri të Kosovës dhe…

Read More »

Presidenti Biden i bën thirrje Kosovës të përmbushë detyrimet që dalin nga bisedimet me Serbinë

Presidenti amerikan, Joe Biden, u bëri thirrje autoriteteve në Kosovë të përmbushin detyrimet që dalin nga dialogu për normalizimin e…

Read More »

Autoritetet në Kosovë ndalojnë në kufi hyrjen e dinarëve serbë

Banka Popullore e Serbisë njoftoi të mërkurën se autoritetet në Prishtinë nuk kanë lejuar të hyjnë në territorin e Kosovës…

Read More »

Rashiç: Rregullorja e Bankës Qendrore për dinarin serb tashmë ndodhet në një periudhë kalimtare

Ai i bëri këto komente gjatë një konference shtypi, një ditë pasi kryeministri Albin Kurti deklaroi se është e nevojshme…

Read More »

Hovenier: Qeveria e Kosovës me veprimet e fundit po nxit tensione etnike të cilat kufizojnë mbështetjën amerikane

Ambasadori amerikan në Prishtinë Jeff Hovenier akuzoi të shtunën qeverinë e Kosovës që me veprimet e tyre të fundit po…

Read More »

DASH: Kundërshtojmë planet aktuale të Kosovës për të vazhduar me zbatimin e vendimit për kufizimin dinarit serb

Departamenti amerikan i Shtetit tha se është thellësisht i zhgënjyer me planet aktuale të Kosovës për të vazhduar me zbatimin…

Read More »

Masat ndëshkuese të BE-së dhe ndikimi i tyre në Kosovë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna tha për Zërin e Amerikës se afër 300 milionë euro është vlera…

Read More »

Quint: Të pezullohet vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës për çështjen e dinarit serb

Ambasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore i kërkuan të dielën autoriteteve në Kosovë pezullimin e zbatimit të rregullores së Bankës…

Read More »

Komandanti i KFOR-it: Jemi të gatshëm t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

“KFOR-i vazhdon të bëjë më të mirën për të ofruar një mjedis të paanshëm, të sigurt dhe të sigurt për…

Read More »

‘Nuk jam kapiteni, por kryeministri juaj!’, Kurti suprizon udhëtarët e parë në fluturimin pa viza

Qytetarët e Kosovës kanë nsiur nga 1 Janari udhëtimet e tyre pa viza në vendet e zonës Schengen. Kryeministri Albin…

Read More »
Back to top button