Europa

Akuzohet kryeministri i Rumanisë

Victor Ponta akuzohet për mashtrim, evazion fiskal dhe pastrim parash të pista. Një pjesë e pasurisë së tij është vënë nën administrimin e organeve të përmbarimit.Në kohën kur Evropa po feston shmangien e Grexit-it, në Rumani po flitet gjithnjë e më hapur për “Pontexit”. Kërkesat për dorëheqjen e kryeministrit socialist Victor Ponta po shpeshtohen. Ndër të parët është prononcuar para një muaji presidenti konservator-liberal Klaus Iohannis, kur filluan hetimet kundër Pontës për korrupsion, por u bllokuan nga shumica parlamentare. Iohannis kritikoi kryeministrin Ponta për pengimin e drejtësisë dhe kërkon dorëheqjen e tij. Tani i ka përsëritur kërkesat.

Mashtrim prej 800.000 eurosh

Në procesin e ri kundër kryeministrit bëhet fjalë për fatura të cilat Ponta i ka nënshkruar para tetë vitesh në kohën kur ishte bashkëpunëtor i një kancelarie avokatësh të mikut të tij partiak Dan Sova, për këshillimin e dy sipërmarrjeve shtetërore për energji. Prokuroria vlerëson se dëmi i shkaktuar kap shifrën prej 800.000 euro. Dyshohet se Ponta i ka bërë 17 fatura pa punuar fare. Gjatë kontrolleve financiare është konstatuar se ai i ka manipuluar më pas raportet për të justifikuar këto pagesa.

Victor Ponta
Victor Ponta

 

Por ky proces nuk është shkaku i vetëm pse tani kërkohet “Pontexit”. Diskutime shumë të fuqishme ka shkaktuar mungesa e tij njëmujore nga vendi. Pas bërjes publike të fajësimeve Ponta ëshë zhdukur dhe ka shkuar në Baku, ku si i vetmi lider i vendeve të BE-së, është vënë në anën e presidentit të Rusisë Vladimir Putin, së bashku me presidentët e Turqisë dhe Bjellorusisë Recep Tayyip Erdogan dhe Aleksander Lukashenko, në hapjen e lojërave të Evropës. Nga Azerbajxhani Ponta ka fluturuar me avionë për në Turqi, për të operuar gjurin. Ponta nuk e ka informuar presidentin Iohannis për këto udhëtime.

Ponta kthehet pas një muaji

Në fund të javës së kaluar Ponta është kthyer në Bukuresht dhe me një letër i ka informuar shokët e tij socialdemokrat se përkohësisht heqë dorë nga drejtimi i partisë, siç thotë ai: për të evituar dëmtimin e partisë. Imazhi i kryeministrit – por edhe i partisë së tij social-demokrate – kaherë ka nisur të dëmtohet. Nga një komision i pavarur universitar është konstatuar plagjiatura e titullit të tij doktor shkence. Më pas një komision i urdhëruar nga ai ka pezulluar vendimin e komisionit universitar. Ndërsa Ponta në fund hoqi dorë vet nga ky titull.

Monica Macovei
Monica Macovei

Në verën e vitit 2012 ai kishte nisur një proces për largimin e presidentit të atëhershëm Traian Basescu nga posti, por dështoi shumë keq. Në nëntor të vitit 2014 humbi papritur zgjedhjet presidenciale nga Klaus Iohannis.

“Tradhëtia”

Ish-ministrja e Drejtësisë, tani eurodeputete, Monica Macovei, thotë se mbetja e Pontës në krye të qeverisë “paraqet një akt tradhëtie dhe diskretimi të Rumanisë“. Besimi i vendeve partnere ka ndaj Rumanisë është zbehur dhe po zbehet çdo ditë e më shumë. Partia e tij ende është duke e mbështetur. Në fillim të vitit Ponta ka deklaruar se do të mbetet në këtë post deri në nëntor të vitit 2016. Organet juridike duhet të vendosin nëse kështu do të jetë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button