Kronika

Artan Gjermeni, anëtari i ri i Këshillit Drejtues të Magjistraturës, Naço: Konsolidojmë pavarësinë

konferenca-320x191Konferenca Gjyqësore u mblodh sot për të zgjedhur anëtarin e Këshillit të Shkollës së Magjistraturës në bazë të ligjit të ri të miratuar nga mazhoranca pak kohë më parë.  Me 103 vota zgjedhur anëtar i Këshillit Drejtues të Magjistraturës eshte zgjedhur Artan Gjermeni.

Në fjalën hapëse të Konferencës kreu i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori duke u ndalur tek raport-progresi i Komisionit Europian theksoi nevojën për reforma në drejtësi.

“Korrupsioni është një nga çështjet kryesore dhe do punohet për ta luftuar këtë fenomen. Ka vend për punë në pushtetin gjyqësor i cili ka humbur besimin e publikut dhe sipas raport-progresit është e nevojshme një strategji në gjyqësor”, deklaroi ai.

Ndërkohë, ministri i Drejtësisë Nasip Naço si përfaqësues i qeverisë shprehu vendosmërinë e ekzekutivit për t’i siguruar dhe garantuar pavarësinë institucionale dhe financiare Shkollës së Magjistraturës dhe këtu vlerësoi si një hap të mirë ndryshimet në ligjin për funksionimin e shkollës që përgatit gjyqtarët dhe prokurorët e vendit.

“Konsolidim të pavarësisë dhe profesionalizmit në gjyqësor dhe këtij objektivi i shërbejnë edhe ndryshimet në ligjin për Shkollën e Magjistraturës. Ndryshimet në ligjin e Shkollës së Magjistraturës konsoliduan pavarësinë dhe rritjen akademike të saj dhe një nga këto është zgjedhja e anëtarëve jo më nga KLD, por nga Konferenca e Gjyqtarëve. Qeveria është e vendosur të mbështesë pavarësinë institucionale dhe financiare”, deklaroi ndër të tjera ministri Naço.

Related Articles

Nje koment

  1. Po nuk ishte ky qe e liroi Aldo Baren kriminelein e bandave te 97, po nuk ishte ky qe i hoqi burgun e perjetshem vrasesit te kater viktimave te birit te Luiza Xhuvanit ?
    Ky eshte nje nga mafiozet e Rames dhe Metes, nje i perzgjedhur i ministrit te drejtesise per te vajtur ne magjistratur per te bere dashnore gjyqtare dhe prokurore e reja, por i ngeci thate, nuk ja var njeri, pervec asaj Files nene me dy kalamaja qe po e ndan nga burri.keta jane mafozet e edi rames. keto metoda perdor minsitri i drejtesise per ti nenshtruar prokuroret dhe gjytaret e reja, me mafioz te qeveris kurvaret e sistemit te mafies.

    Shkollen e magjistratures e ka mbushur sistemi i mafies me kurvar, me te till Artana qe ngelen tere kohes duke pare studentet nga pas si qen te babezitur, dhe pse i kane grate ne shtepi. po ku pyesin per moral mafiozet qe nepermjet kurverise i kane bere femerat e gjyqsorit te kene frike te shkojne ne zyre.

    U sulen ne turqi pas  vetem 7 femerave magjistrante, 20 profesor e pedagog nga pas, gjoja po i trajnonin ne Turqi, u hodhen ne sulm kurvaret se kush per te zene dashnore studentet, pleqte me artan hajdarin ne krye. kurse Gjermeni e regulloje plaken File ti bente vizita naten ne dhome te hotelit, si me qeflli qe qe ay. mafie kurvaresh ne magjistratur si cdo kund

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button