Ekonomia

Revista britanike “Express”: Pranvera, koha e përkryer për të kaluar pushimet në Shqipëri

Shqipëria është një nga destinacionet me rritjen më të shpejtë të turizmit në Evropë. Pranvera mund të jetë koha e…

Read More »
Bota

Biden, Trump përdorin migracionin, të drejtat e riprodhimit për të bërë për vete votuesit

Ndërsa votuesit amerikanë përgatiten për një raund të ri zgjedhjesh paraprake të martën, Presidenti amerikan Joe Biden dhe rivali i…

Read More »
Ekonomia

Prodhimi vendas tkurret, importet e birrës u rritën më tej më 2023

Miliona euro investime në impiantet dhe fabrikat e prodhimit të birrës vendase po shuhen për shkak të importeve gjithnjë e…

Read More »
Ekonomia

Sektori i ndërtimit në lulëzim, por të ardhurat nga TAP mbi pasuritë e paluajtshme ranë me 23% më 2023

Sektori i ndërtimit dhe aktiviteti i pasurive të paluajtshme ka ardhur në rritje në vitin 2023, por të ardhurat nga…

Read More »
Anekdota

“Student në Bolonjë”, tregim nga Ylli Pango

…pas 30 vjetësh… Të fusësh pak kokën në një bar-kafe modeste në via San Feliçe, në Bologna, e të shohësh…

Read More »
Arte

Shkrimtari bullgar Zlatimir Kolarov-Një jetë midis mjekësisë dhe letërsisë, promovohet në shqip romani “Në sipërfaqen e hollë të akullit”

Nga Ded Kola Zlatimir Kolarov ka lindur në Sofje-Bullgari, më 31 maj 1954 në një familje mjekësh. Ai është mjek…

Read More »
Kronika

“Irena Gjoka nuk është deportuar”, Policia greke rrëzon akuzat e gazetës së Athinës: S’ka pasur ndalim të hyrjes për gjyqtaren e GJKKO

Gjyqtarja Irena Gjoka nuk ka pasur dhe nuk ka asnjë masë deportimi ose penalizimi në territorin e Greqisë. Kjo u…

Read More »
Kronika

Shkarkohet pas 20 vjetësh nga agjencia shtetërore greke e lajmeve, gazetari minoritar Panajot Barka letër Mitsotakis: Më hoqën se nuk përkraha Belerin dhe Vorioepirin

Agjencia Shtetërore e Lajmeve (AMNA) ka vendosur të mos e rinovojë kontratën e gazetarit Panajot Barka. Me një deklaratë për…

Read More »
Opinion

Berisha (dhe jo vetëm), ka nevojë vërtet për një pastor!

Nga Bledi Lumani Alfred Lela e ka menduar si gjetje, që t’i çojë poshtë shtëpisë Sali Berishës, një pastor. Paçka…

Read More »
Bota

Spiuni serb në BE, si e përdori Kremlini agjentin për propagandën pro ruse!

Inteligjenca ruse ka përdorur një agjent serb për të depërtuar në institucionet e BE-së dhe për të përhapur propagandën pro…

Read More »
Back to top button