Kronika

Bien temperaturat, shira dhe erëra të forta, në zonat malore reshje dëbore

Moti-ne-Durres-Foto-Gezim-Kabashi-491x350Qe nga pasditja e djeshme ka patur perkeqesim te kushteve te motit ne zona te ndryshme te vendit si pasoje e nje fronti atmosferik te ulet mbi Evropen Qendrore. Kjo eshte shoqeruar me shira dhe erëra të forta si dhe deborë në zonat malore.
Temperaturat kanë pësuar një ulje nga 3 deri në 4 gradë, ndërsa në zonat malore kanë shkuar në minus zero gradë. Ne Kukes ka patur reshje dëbore në lartësinë mbi 500 metra, ndersa në lartësinë mbi 1.000 metra ka patur reshje dëbore edhe në zonat e Tropojes, Dibres, Pukës e te Korçës.
Burime te ndryshme bejne te ditur se qarqet e Shkodrës e të Lezhës ka patur stuhi te forta, nderkohe qe vazhdojne reshjet e shiut në të gjithë zonën perëndimore te vendit.
Nje mot i keq ka perfshire qytetet bregdetare te Durresit e Vlores, duke penguar levizjen e mjeteve detare, pasi erërat ne det te hapur kane nje shpejtesi mbi 35 km ne ore. Moti i keq ka bere qe te shtyhet edhe nisja e tragetit nga Brindizi per ne Vlore per diten e neserme.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button