Qeveritare

Bushati takon kreun e BDI-së: Shqipëria mbështet integritetin e Maqedonisë

bushati4Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, priti dje në takim Kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i cili ndodhet për një vizitë dyditore në Tiranë.

Gjatë takimit, palët ndanë pikëpamjet mbi situatën në rajon dhe zhvillimet më të fundit në Maqedoni, duke u ndalur në avancimin e mëtejshëm të të drejtave të shqiptareve në jetën politiko-institucionale dhe të rolit të tyre në politikën e Maqedonisë.

Ministri Bushati nënvizoi se Shqipëria mbështet integritetin dhe tërësinë territoriale të Maqedonisë, duke theksuar përkrahjen e vazhdueshme të vendit tonë për një Maqedoni anëtare në strukturat euroatlantike. “Shqipëria e konsideron zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit si busullën orientuese të shtet-ndërtimit demokratik dhe të përshpejtimit të proceseve modernizuese për Maqedoninë”, u shpreh Ministri.

Ai u ndal gjithashtu dhe në demonstratat e fundit në Shkup dhe, pasi vlerësoi se akte të tilla nuk i shërbejnë sigurisë dhe stabilitetit të Maqedonisë, vuri në dukje se çdo tendencë për t’i portretizuar shqiptarët si “terroristë islamikë”, jo vetëm nuk i zgjidh problemet, por i shërben përshkallëzimit të mëtejshëm të situatës.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button