KronikaPolitikaQeveritare

Hapja e bazës së Kuçovës, ambasada e SHBA: Shqipëria, e palëkundur ndaj parimeve të NATO-s

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës uroi dje Shqipërinë për inaugurimin e bazës së parë ajrore të NATO-s në Ballkanin Perëndimor.

Ky gur kilometrik ilustron përkushtimin e palëkundur të Shqipërisë ndaj parimeve të NATO-s për të mbrojtur paqen, lirinë dhe demokracinë duke iu kundërvënë kërcënimeve përmes parandalimit dhe mbrojtjes, nënvizon ambasada amerikane.

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner iu bashkua Presidentit Bajram Begaj, Kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla, Kryeministrit Edi Rama, Ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi dhe zyrtarëve të tjerë shqiptarë dhe të NATO-s gjatë ceremonisë së hapjes sot në Kuçovë.

Wisner përgëzoi angazhimin e Shqipërisë për modernizimin e ushtrisë së saj dhe përmbushjen e angazhimeve thelbësore të mbrojtjes të NATO-s si mburojë e stabilitetit në Ballkanin Perëndimor. Si aleatë në NATO, ne qëndrojmë të bashkuar dhe të fortë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button