Kuriozitete

Kuriozitete

Bulldogu francez më i parapëlqyeri për amerikanët

Për herë të parë pas 31 viteve, amerikanët kanë një racë të re të preferuar të qenve, bulldogun francez, i…

Read More »

Dhoma sekrete prapa ‘malit të presidentëve’ në SHBA që askush nuk lejohet të vizitojë

Sigurisht që ka gjëra interesante dhe intriguese në çdo dhomë sekrete, aq më shumë te ajo që fshihet mes disa…

Read More »

Përfitimet shëndetësore nëse hani një copë çokollatë të zezë çdo ditë

Një katror çokollatë e zezë në ditë e mban mjekun larg. Edhe pse thënia e famshme nuk është për çokollatën,…

Read More »

​Luftanija që ndezi shkëndijën e luftës në mes ShBA-së dhe Spanjës para 125 viteve

Më 25 janar 1898, luftanija amerikane U.S.S. Maine, hyri në portin e Havanës, në Kubë. Ajo që ndodhi me të…

Read More »

Video lojëra që duhen pritur në vitin 2023

Nga aventurat hapësinore të Starfield deri tek pjesa e re e Diablo-s legjendar, këto janë lojërat që presim të shënojnë…

Read More »

A është e mundur që jeta të ekzistojë në Hënë me më shumë vullkane në Sistemin Diellor?

Anija kozmike Juno e NASA-s është planifikuar të fluturojë përtej botës me më shumë vullkane në Sistemin tonë Diellor sot.…

Read More »

Familja mbretërore holandeze përfshihet në hetimin e historisë koloniale

Mbreti holandez Willem Alexander po hetohet në mënyrë të pavarur për rolin e Shtëpisë Mbretërore të Orange-Nassau në historinë koloniale.…

Read More »

12 shtete për 6 muaj, udhëtimi me biçikletë i gruas shqiptare

Xhuljeta Çuka është një grua shqiptare e cila ka realizuar një udhëtim të jashtëzakonshëm me biçikletë: ka vizituar 12 shtete…

Read More »

Çfarë do të ndodhte nëse Toka do të ndalonte së rrotulluari?

Në filmin e vitit 1951, “Ditën kur Toka sërish mbijetoi”, një jashtëtokësor i quajtur Klatu dhe miku i tij robot…

Read More »

Kongresi i Manastirit njehsoi alfabetin për shkrimin e gjuhës shqipe

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përkujtoi sot Kongresin e Manastirit. MEPJ theksoi se, më 22 nëntor 1908, mbylli…

Read More »
Back to top button