FIFA, akuza disiplinore ndaj Serbisë për sjelljen gjatë ndeshjes me Zvicrën

FIFA ngriti akuza disiplinore kundër Serbisë të hënën për sjellje të pahijshme të lojtarëve dhe tifozëve të saj, përfshirë thirrjet ofenduese në ndeshjen e Kampionatit Botëror të Futbollit kundër Zvicrës.

Tensionet u ndezën në tribunat e tifozëve dhe në fushë, një situatë e ngjashme me atë të krijuar gjatë ndeshjes së dy kombëtareve në Kampionatin Botëror të vitit 2018, që ringjalli rivalitetet etnike ballkanike.

Si kapiteni i kombëtares zviceriane, Granit Xhaka ashtu edhe mesfushori Xherdan Shaqiri që shënoi golin e parë të premten në ndeshjen ku Zvicra fitoi me rezultatin 3-2, vijnë nga familje shqiptare të Kosovës.

FIFA nuk përmendi incidentet konkrete që çuan në akuza për “sjellje të pahijshme të lojtarëve dhe zyrtarëve”, “diskriminim” dhe shkelje “të rendit dhe sigurisë” gjatë ndeshjes.

Në stadium tifozët e Serbisë u dëgjuan të përdornin shprehje kundër Kosovës dhe shqiptarëve. Ata vunë në shënjestër golshënuesin Shaqiri në pjesën e parë, duke përdorur ofendime ndaj tij.

Disa lojtarë të Serbisë nga stoli i rezervave hynë në fushë në pjesën e dytë kur arbitri nuk mori parasysh një pretendim të ekipit serb për goditje dënimi.

FIFA, nuk dha një afat kohor për çështjen disiplinore. Cilido të jetë ndëshkimi, ai mund të zbatohet kur Serbia të luajë ndeshjet e ardhshme konkurruese në mars në një grup kualifikues të Kampionatit Evropian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *