Kronika

Janullatos shkon në Athinë, ankohet te Cipras për kishën e Dhërmiut

Mediat greke bëjnë me dije se Kryepeshkopi Anastas Janullatos është takuar mesditën e sotme me kryeministrin në ikje të Greqisë.

Takimi, i cili nuk është konfirmuar zyrtarisht, duket se ka në fokus çështjen e kishës së Dhërmiut.

Mediat e vendit fqinj citojnë Ciprasin të jetë shprehur se qeveria greke e ndjek me interes punën e Kryepeshkopit Anastas dhe e inkurajon atë.

Lidhja mes Aleksis Cipras dhe Anastas Janullatos duket se bazohet në pëlqimin reciprok. Pak kohë më parë, kreu i qeverisë greke propozoi pikërisht kryepeshkoni e Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare për president të vendit të tij.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button