Ekonomia

Lufta në Ukrainë: Gjenerali rus Sergei Surovikin ‘shihet në foton e parë’ që nga rebelimi i Wagner

BBC

Një foto e postuar në internet tregon një gjeneral rus i cili nuk është parë në publik që nga rebelimi i grupit mercenar Wagner në qershor. Sergei Surovikin thuhet se ka qenë i afërt me shefin e Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili vdiq në një aksident avioni muajin e kaluar. Ka pasur raporte se Gjenerali Surovikin është duke u hetuar për bashkëpunim të mundshëm në kryengritje.

Por një foto pretendon se tregon ish-komandantin rus në Ukrainë është publikuar tani në rrjetet sociale. “Gjenerali Sergei Surovikin është jashtë. I gjallë, i shëndetshëm, në shtëpi, me familjen e tij, në Moskë. Foto e bërë sot”, shkroi personazhi i njohur i medias ruse Ksenia Sobchak në një mbishkrim mbi foton në Telegram të hënën. BBC nuk e ka verifikuar ende vërtetësinë e fotos, e cila tregon një burrë me syze dielli duke ecur krah për krah me një grua flokëkuqe që i ngjan gruas së gjeneralit, Anna.

Gazetari rus Alexei Venediktov shkroi veçmas në Telegram: “Gjenerali Surovikin është në shtëpi me familjen e tij. Ai është në pushim dhe në dispozicion të ministrisë së mbrojtjes.” Mercenarët e Wagner-it tentuan një rebelim të shkurtër më 23 dhe 24 qershor, duke kërcënuar se do të marshonin drejt Moskës.

Prigozhin dhe nëntë të tjerë humben jeten nga një aksident ajror pranë Moskës më 23 gusht, gjë që çoi në spekulime të furishme. Shefi i Wagner u përshkrua nga shumë njerëz si një “i vdekur qe po ecte” pas rebelimit të dështuar. Gjenerali Surovikin ishte parë për herë të fundit në publik në një video gjatë rebelimit duke u kërkuar forcave Wagner që të ndalonin veprimet e tyre.

Raportet e mediave ditë më vonë thanë se ai ishte arrestuar, por nuk ka pasur asnjë konfirmim zyrtar për vendndodhjen e tij. Gjenerali u vu në krye të forcave ruse në Ukrainë në tetor, por u hoq tre muaj me vone.   Ai fitoi një reputacion për brutalitetin gjatë operacioneve ruse në Siri, ku u bë i njohur si “Gjenerali Armagedon”.

Po kush ishte Gjenerali Sergei Surovikin?

I lindur në vitin 1966 në Novosibirsk, gjenerali Surovikin 57-vjeçar është një veteran i luftërave të fundit të Rusisë. Gjenerali Surovikin filloi karrierën e tij aktive ushtarake në Afganistan në fund të viteve 1980. Kjo ishte në rrethana që ishin “jashtëzakonisht të pafavorshme”, thotë profesori rus i historisë dhe kulturës Peter Waldron – sovjetikët po humbnin. Prof Waldron sugjeron se kjo formësoi karakterin dhe reputacionin e gjeneralit, pasi ai ishte shumë i përfshirë në “dhunë të konsiderueshme” që nga fillimi. Në shtëpi në vitin 1991, tre persona u vranë gjatë një përleshjeje midis automjeteve ushtarake dhe protestuesve pro-demokracisë në Moskë. Sipas sherbimit rus te BBC-se BBC,  protestuesit bllokuan rrugën e automjeteve dhe gjenerali Surovikin, i cili ishte në krye, dha urdhër për të lëvizur. Të gjitha akuzat u hoqën më vonë me arsyetimin se ai kishte ndjekur urdhrat. Katër vjet më vonë, ndërsa ishte student në Akademinë Ushtarake Frunze, gjenerali u dënua me kusht për shitjen e paligjshme të pistoletës një shoku të klasës, por denimi i tij u hoq. Në vitin 2004, vetëm dy vjet pasi u diplomua në një akademi ushtarake për oficerët, gjenerali Surovikin dyshohet se rrahu një nga ushtarët e tij për shkak të pikëpamjeve të tij politike, thotë Instituti për Studimin e Luftës. Më vonë ushtari e tërhoqi këtë ankesë.

Gjenerali vazhdoi të shërbejë në konfliktet e viteve 1990 në Taxhikistan dhe Çeçeni dhe, së fundmi, në Siri, ku Moska ndërhyri në vitin 2015 në anën e qeverisë së presidentit sirian Bashar al-Assad.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button