Bota

Putin dhe Poroshenko arrijnë marrëveshje për gazin

aaa794Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi dje se kishte arritur një marrëveshje për furnizimin me gaz për Ukrainën gjatë muajve të dimrit me homologun e tij ukrainas, Petro Poroshenko duke i kërkuar Evropës të ndihmonte Kievin për të paguar faturën e burimeve energjetike që merrte nga Moska.

”Arritëm një marrëveshje gjatë takimit në Milano për rifillimin e pjesshëm të furnizimeve me gaz për Ukrainën, të paktën vetëm gjatë dimrit”, deklaroi Putin.

Pas takimit prej më pak se një ore me Poroshenkon, në kuadër të samitit të ASEM-it, i ndjekur edhe nga liderët e Bashkimit Evropian, presidenti rus u tha gazetarëve se ””Evropa duhet të ndihmojë Ukrainën të paguajë gazin rus”.

Pavarësisht deklaratave të Putinit, presidenti Poroshenko tha se ”nuk arritëm rezultate konkrete për çështjen e gazit”.

”Megjithatë, ka shpresa mbi mundësinë e gjetjes së një zgjidhjeje para takimit të 21 tetorit në Bruksel me përfaqësuesit e Komisionit Evropian”, deklaroi Poroshenko

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button