Kuriozitete

Tronditen mjekët, foshnja lind shtatzënë…. me binjakë !

Një foshnje e sapolindur ka tronditur mjekësinë. Vogëlushja është e prekur nga një keqformim i padëgjuar më parë, pasi ndonëse e sapolindur ajo ishte shtatzënë me dy binjakë.

beb11-365x243Fetuset njëri 8 javësh dhe tjetri 10 javësh, u hoqën përmes një ndërhyrje kirurgjikale vetëm tre javë pas lindjes së vogëlushes.

Ngjarja tronditëse ka ndodhur në Kinën Lindore pranë “Queen Elizabeth Hospital” të Hong Kong.

Baby-born-with-two-foetuses-in-stomach.jpgKjo gjendje mjekësore quhet “fetu in fetu” dhe bën fjalë për zhvillimin e fetusit brenda një tjetër fetusi. Dy vogëlushët të cilët u hoqën me anë të ndërhyrjes kirurgjikale ishin të lidhur me kordonin ombelikal, kishin shtyllën kurrizore dhe organe të tjera të vogla.

Nuk dihen ende shkaqet e kësaj patologjie shokuese, duke bërë që mjekët të tronditen mjekët që u morrën me rastin.

Dyshimet lidhur me këtë rast janë se për shkak të pamundësisë që foshnja të ketë ngjizur fetusin, fetu in fetu është fryt i raportit seksual mes dy prindërve ku çdo gjë ka përfunduar në “vendin e gabuar”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button