Kronika

Zbulohet një kasolle me drogë në Dajt, në kërkim roja i Shërbimit Pyjor

Plot 502 bimë narkotike dhe 507 degë kanabisi janë sekuestruar mëngjesin e sotëm në pyllin e Dajtit. Gjatë një aksioni antikanabis, pas marrjes së sinjaleve për një parcelë në Dajt, Specialistët e Komisariatit të Policisë Nr.4, në bashkëpunim me Shërbimin për çështjet e brendshme dhe Ankesa, kanë bërë të mundur asgjësimin e bimës narkotike.

“Në pyllin e Dajtit, është gjetur e mbjellë një parcelë me bimë narkotike, në të cilën kishte të mbjella 502 bimë të dyshuara narkotike dhe në krahë të kësaj parcele është gjetur dhe një kasolle e improvizuar në të cilën ishin të vendosura 507 degë bimësh të dyshuara narkotike të llojit Cannabis Sattiva në proces tharje. Bimët e gjetura u asgjësuan me anë të djegies”, thuhet në njoftimin e policisë.

Ndërkaq, policia po punon për identifikimin dhe kapjen e autorëve të kësaj vepre kriminale.
Gjithashtu ka filluar procedimi penal për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”, parashikuar nga Neni 248 i Kodit Penal dhe po punohet për gjetjen e shtetasit G. H., 61 vjeç, banues në Tiranë, pasi ky shtetas është roje i Shërbimit Pyjor në Dajt.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button