Zhurmė histerike nė mbrojtje tė grabitėsve tė pronės sė popullit?!

Petro Dhimitri

Qė mė 21 tė kėtij tetori kur u arrestua dhėndėrri i ish Kryeministrit dhe ish Presidentit Sai Berisha tė gjitha televizionet e Shqipėrisė, gazetat dhe portalet oshėtijnė nga jehona e kėsaj ngjarjeje tė paprecedentė. Nuk ishte thjeshtė arrestimi i njė njeriu pa asnjė funksion shtetėror. Nė tė njejtin vendim tė Gjykatės sė Posaēme edhe zotit Sali Berisha jo vetėm i ndalohet lėvizja jashtė shtetit, duke iu marrė pasaporta, po ai duhet tė paraqitet para asaj gjykate. Akuza: KORRUPSION PASIV. Pra, erdhi koha e shumė pritur nga populli qė edhe kryeidhujt tė japin llogari. Ėshtė krijuar njė situatė shumė e fryrė ne media ku  disa mbrojnė vendimin e SPAK-ut qė po kosit si majtas dhe djathas, ndėrsa idhtarėt e Rithemelimit tė Berishės e quajnė sulm politik, hakmarrje politike e pushtetit ndaj opozitės. Njė idhtare e zellshme e zotit Berisha e quajti veprim diktatorial. Nė tėrė kėtė pėrplasje mendimesh tė kundėrta, me vlerė kanė qenė ato programe ku gazetarėt kanė mundur tė pasqyrojnė  disa dokumenta qė nuk tė lėnė shteg pėr ekuivok. Vetė Berisha, i cili ka qenė partizan i paraqitjes para drejtėsisė ose dhe i arrestimit tė deputetėve pa qenė nevoja e kėrkesės pėr heqje imuniteti, tani ulėret duke thėnė se ėshtė shkelur kushtetuta. Nė njė kohė qė nuk ka urdhėr pėr arrestimin e tij. Kėrkesa ėshtė  vetėm pėr paraqitje para trupit gjykues. Arrin deri aty sa tė bėjė thirrje patetike pėr njė revolucion tė pa dėrprerė deri nė 2025 pėr tė rrėzuar qeverinė e socialistėve. Ka theksuar qė ka pėr tė qenė njė protestė e fuqishme nė ēdo qytet e deri  ne rrugica e cila kėrkon edhe sakrifica. Se ēfarė mendon me fjalėn ” SAKRIFICA” e di vetėm ai. Njė gjė ėshtė e sigurtė qė ,”… luani do tė jetė i zgjuar dhe do tė pėrballet me hijenat qė menduan se mund t’ua hedhin shqiptarėve me njė diktaturė tė dytė. Luani, ju do i pėrmbysni ata! Keni sakrifica pėr tė bėrė.” Berisha po  ndjell hapur stuhinė… Le tė shikojmė shkurtimisht pse tėrė ky mllėf dhe pse , nė vend qė tė mbrohet para trupit gjykues, ka zgjedhur tė japė intervista tė pandėrprera para gazetarėve tė cilėt nuk kanė tagėr qė ta shfajėsojnė ose dėnojnė atė ose cilindo shtetas tė Shqipėrisė.

           Procesi kaq zhurmues pėr privatizimin e Klubit ”Partizani” ka kaluar pėrmes tre etapash.
           ETAPA E PARĖ ėshtė kur pėrfaqėsuesit e pesė familjeve tė Tiranės vendosėn tė plotėsonin dokumentet e kėrkuara pėr kthimin e truallit prej 26000 metra katrorė qė ata kishin patur te Pėrrroi i Shėngjinit, qė mė vonė u quajt dhe  fusha e aviacionit pranė Laprakes. Nė kohėn e PPSH-sė aty u vendos Klubi ”Partizani”. Kėtu nis historia. Nė vitin 1940 kur Italia pushtuese do tė zgjeronte aviacionin civil qė ishte  ndėrtuar mė parė, i shpronėsoi ato pesė familje duke u paguar vlerėn e pronės me kuatoat e atherėshme. Shkurt hesapi, ata nuk ishin mė pronarė. Ajo tokė ishte pronė shtetit. Kėtė e vėrteton edhe  njė dokument i vitit 1994 nė tė cilin historiani Luan Malltezi , ish drejtor i Arkivit Qendror tė Shtetit, shkruan se Italia fashiste i kishte dėmshpreblyer tė gjithė  pronarėt e atij trualli dhe se janė disa dekrete qė flasin pėr shpronėsimin e tyre. Megjithatė, tė vendosur pėr tė kapur ē’mund tė kapnin,( trashėgimtarėt e ish pronarėve  nuk kishin as dhe njė pėllėmbė truall nė atė fushė),  paraqitėn dokumentacion fallco pėr tė realizuar gėnjeshtrėn e tyre se ishin pronarė legjitimė. Nė vitin 1995 Komisioni i Kthimit tė Pronave i miratoi kėrkesat e tyre. Mbetet enigmė fakti se si i siguruan  nga hipoteka vėrtetimet e pronėsisė  dhe pse Komisioni i Kthimit tė Pronave,  ndoshta pa u thelluar sa duhet,i njohu gėnjeshtarėt pėr pronarė.?! Bėhej fjalė jo pėr pak tokė, po pėr 26.000 metra katrorė?! Ėshtė njė vjedhje nė grup, nė bashkėpunim  dhe bashkėvperim me njeri tjetrin  pėr tė zhvatur pasurinė e popullit. Flitet se aktualisht nė Arkivin Qendror tė Shtetit ndodhet vetėm harta e asaj fushe.Fletėt e tjera paskėrkan avulluar. Shprehje sinjifikative e veprimeve tė kriminelėve kur duan  tė humbasin ēdo gjurmė. Nuk besoj se kanė qenė aq tė aftė sa tė kenė zhdukur edhe dokume- ntacionin pėrkatės qė duhet tė ruhet nė arkivat e shtetit italian. Pra, edhe pse Berisha thotė se ish pronarėt nuk kanė qenė shpėrblyer, pretendimi i tij ėshtė kretėsisht i verifikueshėm nga shteti shqiptar, sepse i dėmtuari nė kėtė rast ėshtė vetė shteti.
           ETAPA E DYTĖ: Nis me pėrpjekjet e zhvatėsve pėr tė marrė nė dorėzim truallin aq tė lakmuar. Sa ishin tė majtėt  nė pushtet nuk mund tė ndiheshin.  Ligji pėr kthimin e pronave nuk i favorizonte. Edhe pse me shkresa mund tė ishin pronarė, deri sas mbi truallin e tyre kishte objekte publike, prona nuk u kthehej. Ama shpresėn nuk e kishin humbur. Prisnin ditėn qė Berisha dhe PD-ja tė vinin sėrish nė pushtet pėr t’i dhėnė fund ankthit tė tyre. Kjo, sepse njėri nga trashėgimtarėt e shumtė tė familjes Begeja ėshtė Jamarbėr Malltezi, bashkėshorti i vajzės sė Sali Berishės. Vetėm pse ai mund ta nxirrte qimen  nga qulli tė gjithė kėta pronarė ilegjitimė e pajisėn atė me prokurė tė posaēme pėr tė vepruar nė emėr tė tyre.Nuk ishte sipėrmarrje dhe aq e lehtė.
            Pengesa e parė ishte ligji. Kush veē Jamarbėrit kishte shpatulla pėr ta ndryshuar atė? Asnjė.  Ai e arriti pėrmes vjehėrrit tė tij. Me ligj u lejua qė pronarėt mund t’i merrnin kėto prona edhe pse nė to  ishin objekte publike,  me kusht qė tė mos tjetėrsoheshin. Pėrsėri pronarėt e rinj do t’i kishin  duart e lidhura. Nga pronėsia e mjediseve sportive nuk mund tė fitonin aq para sa kishin pėrllogaritur. Menjėherė qeveria (lexo Berisha) me motivacionin se po ndihmote pėr zhvillimin e sporteve, e hoqi fjalėn mostjetėrsim. Ndryshimi u miratua edhe nė Parlamentin kukull. Kėshtu u hap rruga qė ajo fushė aq afėr Tiranės tė kthehej nė truall ndėrtimi pėr pallate shumėkatėshe.Janė 17 pallate, jo pak kur nuk u takonte as dhe njė pėllėmbė tokė nga qė ishte pronė e popullit!
             Mirė qė po merrnin pronėn inekzistente, po me se do tė paguanin  vlerėn e ndėrtimeve nė tė, megjithėse pėr tė ishte caktuar njė shumė qesharake?! Pėrsėri shteti u vjen nė ndihmė. Duartroktitet zgjidhja gjeniale qė 80 pėr qind prona tė paguhet me letra me vlerė dhe vetėm 20 pėrqind nė lekė.Me shpejtėsi u ndryshua dhe ligji. Pas shtatė muajve kur prona ishte marrė, sėrish ligji u kthye si mė parė qė pagesa tė bėhej nė lekė.Shtet qė shikon interesat e popullit fukara, nuk ke se ē’ti thuash tjetėr kėtij ndryshimi ligjesh nė interes tė familjes sė kryeministrit?!
            Kishte mbetur vetėm barrikada e fundit: Ministria e Mbrojtjes. Klubi ”Partizani” ishte nė pronėsi tė asaj ministrie. Iu kėrkua me ngulm gjeneralit tė komandės mbėshtetėse Vladimir Qiriazi qė tė bėnte dorėzimin  e pronės me Nr.11. (Klubi ”Partizani”), po ai kundėrshtoi pėr tė vetmen arsye se ajo pronė nuk ishte nė inventarin e komandės mbėshtetėse, pra nuk ishte pronė e njėsisė qė ai drejtonte. E thirri edhe ministri i mbrojtjes. Ai pėrsėri rrefuzoi tė firmoste. Takoi edhe Presidentin, madje edhe i shkruajti  pėr kėtė situatė. Pėrpjekjet e tija ishin tė kota.Luani kishte vendosur ta pėrlante atė pronė. Iu dėrgua njė ekip kontrolli, qė gjeti shumė tė ”meta” nė komandėn mbėshtetėse. Rezultai: Presidenti firmosi shkarkimkin e tij. Gjenerali qė e zėvendėsoi brėnda javės firmosi akt dorėzimin e pronės sė shtetit pėr tė kaluar te grupi i qytetarėve qė arritėn tė mashtronin shtetin, doemos jo pa ndihmėn e vetė shtetit, mė saktė tė kryeministrit dhe lakejve tė tij.
            Pjesė e kėsaj etape janė edhe presionet e kanosjet e vazhdueshme  ndaj drejtuesve tė klubit,madje duke i afruar ndonjėrit hyrje gratis si shpėrblim nė pallatet qė do tė ngriheshin sė shpjeti.Kėto janė hiēgjė nė krahasim me veprimin e pėrfitimit tė truallit pa qenė pronar si dhe me vendimet dhe ligjet, qė tė gjitha konverguan nė miratimin e njė grabitjeje kaq tė madhe dhe tė pa precedentė nė ditėt e tė ashtuquajturės demokraci tė Sali Berishės!
            ETAPA E TRETĖ:Si nė shumė pėrralla ku heronjtė e tyre bėjnė ēudira nga mė tė ndryshmet, edhe Jamarbėr Malltezi duke zhvatur nga sthteti vetėm 113 metėr katror, brenda njė kohe shumė tė shkurtėr, pėr tė mos thėnė sa hap e mbyll sytė, fitoi 5.4 milion EURO, veē parave nė dorė dhe zotėrimit tė 40 pėrqind tė aksioneve. I thonė 17 kulla, baba!  Si dhe pse i fitoi ato miliona,   spjegimin nė gjykatė ka pėr ta dhėnė  edhe biznesmeni Fatmir Bektashi, ndėrtuesi i atyre kullave. Si ėndėrr duket edhe fakti qė nga 113 metėr katror qė i takonin Jamarbėri fitoi 35 pėrqind tė pronėsisė sė rreme tė begeajve?!
                             +++
              Kjo ishte shumė pėrbledhtas historia e kėsaj zhvatjeje, e ndihmuar nga vetė shteti. A mund tė ketė njeri tė ndershėm, qoftė nga grupi i  Rithemelimit, tė bėjė sakrifica nė mbrojtje tė Sali Berishės qė po rrefuzon tė pėrballet me drejtėsinė? Pėr t’i shpėtuar gjykimit dhe vendimit tė drejtėsisė Luani po pėrpiqet tė infektojė opinionin publik, duke u hequr si njeri qė po sulmohet padrejtėsisht, se kundėr tij nuk as dhe njė fakt tė vetėm, se kjo ėshtė hakmarrja e Edi Ramės… Ai guxoi tė thoshte se do tė hidhte nė gjygj edhe debutetin e Bundestangut Gjerman, qė doli nė mbrojtje tė SPAK-ut duke thėnė qė politika mos t’i bėjė shantazhe drejtėsisė. Mirė e ka ky deputet, po kujt i thotė kur Berisha dhe ndjekėsit fanatikė tė tij tė bardhėn e paraqesin si tė zezė dhe anasjelltas!?
             PO TROKET ORA. DITA FATLUME E TĖ PANĖSHKUSHMĖVE ERDHI. FALEMINDERIT SPAK DHE SHBA!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *