Bota

16 zgjedhës të rremë të Trumpit përballen me akuza për krime në Michigan

Gjashtëmbëdhjetë zgjedhës të rremë që nënshkruan certifikata duke pretenduar në mënyrë të gënjeshtërt se Presidenti Donald Trump fitoi Michiganin në zgjedhjet e vitit 2020, janë akuzuar për krime të shumta, njoftoi të martën Prokurori i Përgjithshëm i shtetit te Michiganit Dana Nessel.

Kjo është hera e parë që ndonjë prej elektorëve të rremë akuzohet për një krim në lidhje me skemën, versionet e së cilës u zhvilluan në shumë shtete.

Të 16 individët u akuzuan secili për tetë vepra penale: dy akuza për falsifikim, një akuzë për komplot për të kryer falsifikim, dy akuza për falsifikim të ligjit zgjedhor, një akuzë për komplot për të kryer falsifikim të ligjit zgjedhor, një akuzë për publikim të një regjistrimi të falsifikuar dhe një akuzë. të komplotit për të publikuar një regjistrim të falsifikuar.

Grupi i zgjedhësve të rremë nga Michigan përfshin zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë të Partisë Republikane të shtetit të Michiganit , anëtarin e Komitetit Kombëtar Republikan, një kryetar bashkie në detyrë, një anëtar të bordit të shkollës dhe mbështetës të Trump, të cilët ishin paditësit në një padi joserioze që u përpoq të përmbyste rezultatet e vitit 2020.

“Ky plan, për të hedhur poshtë vullnetin e votuesve dhe për të minuar demokracinë, ishte mashtrues dhe ligjërisht i pabazë,” tha Nessel në një video të publikuar të martën.

Nessel, një demokrate, fillimisht ia referoi çështjen prokurorëve federalë në Departamentin e Drejtësisë, por ajo rihapi hetimin shtetëror në janar. Këshilltari special i Departamentit të Drejtësisë, Jack Smith, po heton gjithashtu në mënyrë aktive komplotin e zgjedhësve të rremë dhe disa elektorë të rremë kanë dëshmuar para jurisë së tij të madhe.

Pjesë e një plani më të madh

Michigan ishte një nga shtatë shtetet e fushës së betejës ku fushata e Trump parashtroi fletët e “zgjedhësve të rremë” si pjesë e planit të tyre për të minuar procesin e Kolegjit Zgjedhor dhe për të prishur potencialisht certifikimin e Kongresit të rezultateve të zgjedhjeve 2020 më 6 janar 2021.

16 zgjedhësit e rremë të GOP nga Michigan u takuan në Lansing më 14 dhjetor 2020 dhe nënshkruan certifikata që shpallnin në mënyrë të rreme se Trump fitoi shtetin dhe ata ishin zgjedhësit e ligjshëm. Ata u kundërshtuan nga policia kur u përpoqën të hynin në ndërtesën e Parlamentit të shtetit për të dorëzuar letrat, teksa grupi i vërtetë i zgjedhësve demokratë po mblidhej brenda ndërtesës. Presidenti Joe Biden mundi Trump në Michigan me pak më shumë se 154,000 vota në zgjedhjet e 2020.

Në këndvështrimin e fushatës së Trump, këta ishin elektorë “alternativë” që mund të kishin zëvendësuar disi elektorët e Bidenit kur Kongresi numëroi votat elektorale më 6 janar 2021, duke i dhënë Trump një mandat të dytë. Megjithatë, një grup i gjerë ekspertësh ligjorë, duke përfshirë shumë brenda Shtëpisë së Bardhë dhe fushatës së Trump, menduan se ky plan ishte jokushtetues dhe ndoshta i paligjshëm.

Personat e akuzuar janë ish-bashkëkryetari i GOP të Michiganit, Meshawn Maddock; Nënkryetari aktual i GOP të Michiganit, Marian Sheridan; Komiteti i RNC-së, Kathy Berden; Wyoming, Mich., Kryetari Kent Vanderwood; nëpunësi i qytetit Shelby, Stanley Grot; Anëtarja e bordit të shkollës Grand Blanc, Amy Facchinello; zyrtarët lokalë të GOP Rose Rook dhe Mary-Ann Henry; paditësit pro-Trump-it, John Haggard dhe Timothy King; kandidatët e pasuksesshëm të GOP, Clifford Frost dhe Michele Lundgren; si dhe Hank Choate, James Renner, Mayra Rodriguez dhe Ken Thompson.

CNN ka raportuar më parë se zyrtarët e fushatës së Trump, të udhëhequr nga avokati i ish-presidentit Rudy Giuliani, mbikëqyrën përpjekjet për të paraqitur fletë të rreme të zgjedhësve në shtatë shtete kyçe, përfshirë Miçiganin.

Zyrtarët e fushatës së Trump, të udhëhequr nga Rudy Giuliani, mbikëqyrën komplotet e elektorëve të rremë në 7 shtete.

Një skemë për “përmbysjen e Kushtetutës sonë”

Në videon e publikuar të martën së bashku me akuzat, Nessel u kundërpërgjigj edhe një herë kundër akuzave se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin mashtruese, duke thënë se zgjedhjet në shtetin e saj “ishte proceduralisht të njëjta si në çdo zgjedhje presidenciale të mëparshme moderne”.

“Këta të pandehur mund t’i kenë besuar miteve tashmë të zhvlerësuara prej kohësh të manipulimit të votave ose hedhjes së fletëvotimeve,” tha Nessel. “Ata mund të jenë ndjerë të detyruar të ndjekin thirrjen për veprim nga një president ndaj të cilit ishin besnikë. Ata madje mund të kenë besuar sinqerisht se kjo ishte detyra e tyre patriotike.”

Ajo vazhdoi, “Por asnjë nga ato arsye apo ndjenja nuk ofron justifikim ligjor për të shkelur ligjin dhe për të përmbysur Kushtetutën tonë dhe traditat e kombit tonë të qeverisjes përfaqësuese, vetëvendosjes dhe një qeverisje nga populli.”

Nessel tha gjithashtu se zyra e saj do të vazhdojë të hetojë përpjekjet për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020 dhe “nuk ka përjashtuar akuzat e mundshme kundër të pandehurve shtesë”. Ajo gjithashtu parandaloi sulmet që me siguri do të vijnë nga aleatët e Trump, të cilët mund të pretendojnë se aktakuzat janë të motivuara politikisht.

“Do të ketë nga ata që pretendojnë se këto akuza janë të natyrës politike. Por kur ka prova dërrmuese të fajit në lidhje me krime të shumta, akti më politik që mund të bëja si prokuror do të ishte të mos merrja fare masa,” tha Nessel.

Zyrtari më i lartë zgjedhor i Miçiganit, Sekretarja e Shtetit Jocelyn Benson, vlerësoi akuzat të martën, duke i thënë Anderson Cooper të CNN në “AC360” se ato janë një “deklaratë e fortë dhe e guximshme” që është “e rrënjosur në fakte dhe ligj”.

“Ne shpresojmë, dhe unë pres, që kjo do të ketë një efekt parandalues për çdo plan që është në zbatim,” vazhdoi Benson, duke parë përpara zgjedhjeve të 2024.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button