Home / Rajoni / Rrjetet ruse të spiunazhit, jetët paralele në vendet evropiane dhe identifikimi i tyre

Rrjetet ruse të spiunazhit, jetët paralele në vendet evropiane dhe identifikimi i tyre

Giannis Papadopoulos/Kathemerini

Fotoja qe shoqeron kete shkrim eshte pamja e jashtme e dyqanit të drejtuar nga agjentia ruse Irena S. në Pagrati, Athine. Ajo jetoi në Greqi të paktën prej vitit 2018 me identitetin e rremë “Maria Tsalla”.

Të enjten e kaluar Ministria e Punëve të Brendshme greke njoftoi aksionin e fshehtë të ruse Irena S. Sipas zyrtarëve të qeverisë, ajo jetonte në Greqi të paktën prej vitit 2018 me identitetin e rremë “Maria Tsalla”. Ajo ishte e vendosur në Pagrati dhe drejtonte një dyqan me mallra të thurura në rrugën Arrianou.
Në janar ajo u largua nga Athina, la pas të gjitha sendet e saj personale dhe udhëtoi për në Rusi. Aty u kthye edhe bashkëshorti i saj, i cili jetonte në Brazil me identitetin e rremë të Daniel Campos. EYP duket se është informuar për rolin e saj pas arratisjes së saj.

Ata u përpoqën të befasonin të dyshuarit në mënyrë që të mos kishte vend për të asgjësuar provat inkriminuese. Në nëntor 2022, para se të kishte shkelur në një periferi në lindje të Stokholmit, anëtarët e forcave speciale zbritën nga helikopterët në ballkonet e një vile të bardhë, thyen dritaret dhe arrestuan një çift. Fqinjët nuk mund ta besonin se fqinjët e tyre kishin vite që vepronin si spiunë rusë.

Çifti rus kishte emigruar në Suedi në fund të viteve ’90. Vlerësohet se për dekada qëndruan në gjumë, derisa morën nënshtetësinë suedeze dhe u aktivizuan nga shërbimet sekrete ruse . Ata kishin krijuar kompani të ndryshme, të specializuara në import dhe eksport të komponentëve elektronikë. Shërbimi suedez i inteligjencës dyshon se spiunimi i tyre filloi në korrik 2014.

Përpara se të zbulohej roli i tyre, në tetor 2022, një tjetër agjent rus që paraqitej si hetuesi brazilian ishte vendosur në Norvegji. Përfaqësuesja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova , më pas u përpoq t’i zbërthejë këto arrestime duke folur për “histerinë anti-ruse të Perëndimit” dhe “obsesionet” me histori spiunazhi. Por zbulime të tjera të ngjashme pasuan. Autoritetet polake së fundmi çmontuan një rrjet spiunazhi që dyshohet se funksiononte në emër të Rusisë. Sipas ministrit të Brendshëm të Polonisë, Mariusz Kaminski, nëntë personat e përfshirë po përgatisnin akte sabotazhi, ndërsa veprimi i tyre dyshohet se lidhet me luftën në Ukrainë.

Më 19 dhjetor 2022, ministri i Brendshëm i Austrisë, Gerhard Karner, uroi publikisht shërbimet e inteligjencës së vendit të tij për, tha ai, “identifikimin e një spiuni rus”. Në njoftimin e autoriteteve austriake, Aleksandri përmendet si grek me origjinë ruse, djali i një ish-agjenti rus, i cili kishte shërbyer nën mbulimin diplomatik në Gjermani dhe Austri.

Shtëpia e Aleksandrit ishte kontrolluar muaj më parë, në mars 2022, nga 15 anëtarë të armatosur të njësisë antiterroriste austriake Cobra. Gjatë bastisjes, ata gjetën pajisje kundër vëzhgimit, detektorë të kamerës së fshehur, një jelek antiplumb dhe sekuestruan telefona celularë, laptopë dhe tableta. Në total kanë ekzaminuar dhjetë milionë regjistrime elektronike, ndërsa ai dyshohet se është marrë në pyetje për tetë orë. Kishte dyshime se ai po i transmetonte Moskës informacione për politikën e jashtme austriake, për çështjet e sigurisë, si dhe për klimën që mbizotëronte në Evropë gjatë përgatitjes së pushtimit ushtarak të Ukrainës.

Ndonëse është paraqitur si grek, nuk është sqaruar se si e ka marrë nënshtetësinë. Prindërit e tij, si gruaja e tij, janë shtetas rusë. Aleksandros mban një pasaportë dhe kartë identiteti greke, e cila thuhet se është lëshuar dy dekada më parë. Ai flet rrjedhshëm gjermanisht, greqisht relativisht mirë dhe anglisht të dobët.

“K” ka lokalizuar prona që i përkasin Alexandros në Attiki, Neos Kosmos dhe Voula. Ai vetë kishte udhëtuar drejt Greqisë pa probleme pas bastisjes në shtëpinë e tij në Austri, ndërsa deri më tani nuk rezulton të jetë ngritur ndonjë ndjekje penale ndaj tij apo të jetë vendosur ndonjë kusht kufizues ndaj tij.

Leave a Reply

%d bloggers like this: