Intervista

Intervista

Diana Kastrati: Objektivi ynë, studimi dhe botimi e universit të Arbëreshëve të Italisë dhe të Zarës së Kroacisë

Intervistë  Prof.Asoc.Dr. Diana Kastrati, Departamenti i Gjuhës Italiane, Fakulteti i Gjuhëve të Huaja, Universiteti i Tiranës dhënë për gazetaren Mimoza…

Read More »

Drejt BE-së?! Mazi: Do jemi përballë shtyrjes tjetër të përhershme të radhës!

Diplomati i njohur shprehet hapur për realitetet evropiane dhe konstruksionin e brishtë të BE-së. Pse ky institucion, ku rajoni ynë…

Read More »

Rama për ‘Libero’: Të qenit i majtë nuk më pengon të bëj zgjedhje që pastaj mund të interpretohen si të djathta

Intervista e kryeministrit Edi Rama për të përditshmen “Libero” Një herë ishte Shqipëria e Enver Hoxhës. Ishte si Rusia e…

Read More »

Intervista/Catherine Ashton rrëfen për vështirësitë në dialog dhe ndikimin rus në Ballkan

Ish-përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme, Catherine Ashton, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që…

Read More »

Interviste/Heqja e vizave ndërmjet Kinës dhe Shqipërisë do çlirojë potencialin e madh të bashkëpunimit turistik

Intervistë e ambasadorit kinez në Shqipëri Zhou Ding mbi heqjen e vizave mes dy vendeve Këto ditë u nënshkrua marrëveshja…

Read More »

Ish-presidenti serb Boris Tadiç: Me planin franko-gjerman, Serbia humb në paqe atë që s’e humbi në luftë

Në vitin 2007 Boris Tadiç, atëherë president i Serbisë, ishte shpërblyer me Çmimin Evropian për Kulturë Politike që jepet nga…

Read More »

Orhan Pamuk: Dashuria dhe politika në kohën e murtajës

Nga Simonetta Fiori Vetëm një shkrimtar si Orhan Pamuk, mund të shkruante romanin e madh politik të “murtajës” bashkëkohore. Jemi në Minger, një ishull imagjinar përgjatë rrugës midis Stambollit…

Read More »

“Koha që SPAK të hapë dosjet e bujshme”/ Klosi: Si mashtroi Berisha me gjyqin ndaj Blinken dhe pse SHBA e Britania kanë prova ndaj tij

Qysh nga 19 maji i vitit 2021, kur Sekretari Amerikan i Shtetin, Antony Blinken e shpalli ish-kryeministrin Sali Berisha person…

Read More »

INTERVISTA: Ja plani i Putinit për shkatërrimin e NATO-s

Bashkëbisedim me Ivan Preobrazhenskin, analist gjeopolitik rus, banor në Pragë nga 2014, bashkëthemelues i Komitetit Kundër Luftës. Vladimir Putini e…

Read More »

INTERVISTA: Rexhep Qosja për Ramën, Berishën, SHBA dhe Albin Kurtin

Rexhep Qosja flet në një intervistë për gazetën Dita, për Edi Ramën, Albin Kurtin dhe shtetin e privatizuar; për të…

Read More »
Back to top button