Rajoni

BE dërgon ekipe shpëtimi në Turqi pas tërmetit

Bashkimi Evropian ka dërguar ekipe shpëtimi në Turqinë e goditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili preku edhe Sirinë, njoftoi sot komisioneri evropian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarcic.

“Pas tërmetit në Turqi këtë mëngjes, ne kemi aktivizuar Mekanizmin e Mbrojtjes Civile të BE-së. Qendra Koordinuese e Reagimit Emergjent të BE-së po koordinon vendosjen e ekipeve evropiane të shpëtimit. Ekipet nga Holanda dhe Rumania tashmë janë nisur drejt Turqisë”, shkroi zyrtari evropian në Twitter.

”Kjo ndihmë i përgjigjet një kërkese nga Turqia”, tha ndërkohë një zëdhënës i Komisionit.

Një tërmet me magnitudë 7,8 ballë goditi Turqinë jugore dhe Sirinë fqinje duke vrarë qindra vetë në të dy vendet dhe duke shkaktuar dëme shumë të konsiderueshme, sipas raporteve fillestare që po ndryshojnë vazhdimisht.

Gjermania, Italia dhe Franca ofruan ndihmën e tyre për popullsinë e rajoneve të shkatërruara, siç bënë Belgjika, Polonia, Spanja dhe Finlanda.

“Ne po ndjekim të tronditur lajmet e tërmetit në rajonin kufitar midis Turqisë dhe Sirisë. Numri i të vdekurve vazhdon të rritet. Ne pikëllohemi bashkë me familjet e viktimave”, shkroi në Twitter kancelari gjerman Olaf Scholz.

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi se ”Franca ishte e gatshme të siguronte ndihmë urgjente për popullsinë”, si reagim ndaj “imazheve të tmerrshme” të një “tërmeti me forcë të paprecedentë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button