Rajoni

Borrell: Kosova dhe Serbia u pajtuan për zbatimin e planit evropian

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell tha se Kosova dhe Serbia janë pajtuar për aneksin e zbatimit të marrëveshjes te 27 shkurtit për normalizim e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Pas rreth 12 orë bisedimesh që i cilësoi të vështira, zoti Borrell tha se palët janë pajtuar të respektojnë të gjitha pikat e planit evropian për të cilin janë pajtuar që më 27 shkurt në Bruksel.

“Për zbatimin e nenit 7 të planit, Kosova është pajtuar të fillojë menjëherë bisedimet për të siguruar një shkallë të vetmenaxhimit për serbët e Kosovës”, tha zoti Borrell. Palët tha ai, janë pajtuar po ashtu që çështja e të zhdukurve të trajtohet menjëherë. Zoti Borrell tha se marrëveshja do të jetë pjesë e procesit të integrimeve të të dyja palëve në Bashkimin Evropian.

“Kam kënaqësinë të them se pas 12 orësh kemi një marrëveshje, kemi një pajtim mbi atë se si do të bëhet”, është shprehur Borrell, njofton Klankosova.tv.

Tutje, ai tha se synimi i sotëm ishte që Kosova e Serbia të pajtoheshin me atë se si të implementohej marrëveshja e pranuar më 27 shkurt, por sipas tij, çështja ishte se si të zbatohej, çfarë duhet bërë e deri kur duhet bërë.

“Shpesh thuhet se djalli qëndron në detaje, por nganjëherë djalli qëndron në kalendar. Kemi diskutuar për mbi 12 orë dhe kam kënaqësinë të them se pas 12 orësh kemi një marrëveshje, kemi një pajtim mbi atë se si do të bëhet”, është shprehur Borrell. /VOA/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button