Kuriozitete

Brazil, gruaja që u pasurua nga plehrat. Ja çfarë gjeti

Cleonice Bento mbijetonte duke mbledhur sende të riciklueshme në vendgrumbullimin e plehrave në Brazil. Një ditë, duke gërmuar mes mbetjeve urbane ajo gjeti një gjerdanë të artë. Bëhej fjalë për një bizhuteri të vjetër dhe shumë të kushtueshme.

plehraAjo ishte dita më me fat e jetës së Cleonice Bento. Gruaja e tregoi historinë për BBC-në, duke thënë se me shitjen e gjerdanit,  arriti që të blinte një shtëpi dy-katëshe dhe i lejoi vetes që të bënte disa pushime të gjata. Sapo kthehet në ‘punë’, fati i buzëqesh sërish.

Brenda një tubi ajo gjeti disa kartëmonedha. I numëroi dhe në total ishin 21 mijë dollarë. “Mora një prerje kartëmonedhe prej 100 dollarësh e ia dërgova bankës, për të verifikuar nëse bëhej fjalë për para të vërteta. Ata më thanë që nuk ishin të falsifikuara”,-ka treguar Bento për BBC-në.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button