Kuriozitete

Del në shitje laku që u var Saddam Hussein , oferta ka shkuar deri në 7 mln dollarë

Laku me të cilin u var ish-presidenti i Irakut, Saddam Hussein  në vitin 2006  ka dalë në shitje. Deri më tani çmimi i tij ka shkuar në 7 milionë dollarë. Interes për blerjen e lakut kanë shfaqur disa biznesmenë të pasur nga Kuvajti, Irani dhe Izraeli.s6 Copa e litarit është ruajtur nga Mowaffak al Rubaie , këshilltar i sigurisë kombëtare të Irakut në mes të viteve 2004 – 2009. Lajmi për shitjen e tij nuk është konfirmuar nga qeveria, por disa vende të Lindjes së Mesme kanë shfaqur interes të madh dhe janë vënë në gjueti të  lakut.10 ANNI DI VIOLENZE DA CADUTA SADDAM/SPECIALE
‘Washington’ Post duke cituar gazetën lokale Al- Araby Al- Jadeed , shkruan se Rubaie deri më tani e hodhi poshtë ofertën e shtatë milionë dollarëve , në përpjekje për të shkuar më lart. Al Rubaie  ka në shtëpi gjithashtu  një bust të madh të diktatorit  dhe e ka vënë lakun origjinal rreth qafës së Saddam Hussein-it.s3  Me 30 dhjetor 2006, Sadami u ekzekutua  pas vendimit të Gjykatës Speciale të Irakut, e cila e akuzoi për krime kundër njerëzimit . Ekzekutimi i tij ka shkaktuar polemika rreth botës. Video e varjes së në litar, Saddam Hussein –it u transmetua nga mediat në mbarë botën.s1Husseini sundoi Irakun për më shumë se dy dekada. Ishte kjo një periudhë që shënonte shtypje brutale, luftëra shkatërruese dhe sanksione ndërkombëtare, të cilat kanë varfëruar vendin e pasur me naftë. Hussein është akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe për vrasjen e 148 banorëve në 1982.s2Ish- president i Irakut sundoi nga korriku i vitit  1979 deri në mars të vitit 2003, kur u përmbys nga pushteti. Në dhjetor  të 2003 është gjetur i fshehur në bodrumin e një ferme dhe u ekzekutua tre vjet më vonë.s3

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button