Rajoni

Ish-agjenti i FBI-së nën hetim: Po hetojnë nëse ka marrë para dhe dhurata nga zyrtarë nga Mali i Zi

McGonigal, i cili dikur drejtonte divizionin e kundërzbulimit të byrosë në Nju Jork, akuzohet se dyshohet se ka punuar me oligarkun rus të sanksionuar Oleg Deripaska pasi ai doli në pension dhe fshehu qindra mijëra dollarë që mori nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare kur ishte në krye, raporton Vijesti.

Juria e madhe federale amerikane ka hapur një hetim për pagesat apo dhuratat që mund të ketë marrë ish-agjenti i FBI-së, Charles McGonigal, nga zyrtarë në Mal të Zi, Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Kosovë, raportojnë mediat amerikane Balkan Insight.

McGonigal, i cili dikur drejtonte divizionin e kundërzbulimit të byrosë në Nju Jork, akuzohet se ka punuar me oligarkun rus të sanksionuar Oleg Deripaska pasi ai doli në pension dhe fshehu qindra mijëra dollarë që mori nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare, ndërsa ishte më i larti. zyrtar në byro.

McGonigal, i cili doli në pension nga FBI në 2018, është deklaruar i pafajshëm.

Sipas aktakuzës, McGonigal fshehu nga FBI natyrën e marrëdhënies së tij me një ish-oficer të sigurisë së huaj dhe një biznesmen që kishte interesa të vazhdueshme biznesi në vende të huaja dhe me qeveri të huaja, shkruan Balkan Insight .

“McGonigal kërkoi dhe mori të paktën 225,000 dollarë para të gatshme nga një individ dhe udhëtoi ndërkombëtarisht me atë individ dhe u takua me shtetas të huaj.” Individi më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësinë zyrtare të mbikëqyrjes”, tha Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Duke cituar një thirrje të lëshuar në nëntor, media raportoi se juria e madhe kishte kërkuar ndonjë material mbi komunikimet ose takimet e McGonigal me zyrtarë qeveritarë në Ballkan ose njerëz të lidhur me ta.

Prokurorët pretendojnë se gjatë disa udhëtimeve në Shqipëri, Austri dhe Gjermani, McGonigal nuk zbuloi mbi formularët e qeverisë amerikane se ai u takua me “kryeministrin e Shqipërisë, një politikan kosovar dhe të tjerë”.

Prokurorët kërkuan gjithashtu informacion në lidhje me udhëtimet e McGonigalin në Mal të Zi, Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Kosovë, si dhe çdo pagesë apo dhuratë për ish-agjentët e FBI-së nga ato vende që nga prilli 2017.

Një gjykatë federale në Manhattan akuzoi gjithashtu McGonigal dhe ish-diplomatin sovjetik dhe rus Sergei Shestakov për shkelje dhe komplot për të shkelur Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike të Jashtëzakonshme dhe pastrim parash.

Sipas aktakuzës, McGonigal dhe Shestakov komplotuan në vitin 2021 për t’i ofruar shërbime Oleg Deripaska në kundërshtim me sanksionet e SHBA-së të vendosura ndaj miliarderit rus për ndërhyrje të supozuar në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA.

Pasi negociuan me agjentin e Deripaskës, McGonigal dhe Shestakov hetuan një oligark rival rus në këmbim të pagesave të fshehura nga Deripaska, pretendon aktakuza.

McGonigal akuzohet gjithashtu për mbrojtje të pasuksesshme për heqjen e sanksioneve kundër Deripaskës.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button